مکانیکال سیل و آب بند ها + قیمت مکانیکال سیل

همانطور که می دانیم هر سیستم و صنعتی برای آببند کردن نیاز به مکانیکال سیل خاص خود دارد. هلدینگ مهندسی بازرگانی آتی تابناک سپند با تکیه بر یک دهه دانش و تجربه، نیاز مشتریان خود بر انواع خاص مکانیکال سیل های اورجینال و غیر اورجینال، به سلیقه و توانایی مالی مشتری خود، برآورده می کند.

با ما آینده در دستان شماست.

 

در این مقاله سعی خود را بر آن داشته ایم که مختصری در خصوص موارد ذیل صحبت کنیم؛ با ما همراه باشید: 

مکانیکال سیل و طرز کار مکانیکال سیل 

اجزا مکانیکال سیل

توپوگرافی مکانیکال سیل 

انواع مکانیکال سیل 

کاربرد مکانیکال سیل

قیمت مکانیکال سیل

مکانیکال سیل بورگمن (EagleBurgmann Mechanical Seals)

قیمت مکانیکال سیل بورگمن

مکانیکال سیل ها در پمپ های آلفالاوال (Alfa Laval Mechanical Seals)

 

 

مکانیکال سیل  چیست- طراحی اولیه و طرز کار مکانیکال سیل:

مکانیکال سیل، موثرترین وسیله برای آب بندی تجهیزات چرخشی یا روتاری (Rotating)، آب بندی فرایند مایعات و گازها در تجهیزات چرخشی مدرن مانند پمپ های سانتریفیوژ، کمپرسورها، همزن ها و میکسر ها، دمنده ها، راکتورها و ... است.

مکانیکال سیل از نشت مایع فرایند به صورت کاملاً موثر، به محیط فرایند، جلوگیری می کند. اگر چه تمام طرح های مکانیکال سیل ها دارای ویژگی های مشترکی هستند، اما موفقیت یک برنامه، بستگی به انتخاب مدل مکانیکال سیل مناسب، انتخاب طرح مناسب مکانیکال سیل، انتخاب مکانیکال سیل با مواد و متریال مناسب، انتخاب درست ترتیبات و برنامه های لوله کشی مکانیکال سیل دارد.

هلدینگ مهندسی بازرگانی آتی تابناک سپند در انتخاب مکانیکال سیل مناسب، با بهترین قیمت و بالاترین کیفیت در خدمت مشتریان خود خواهد بود.

در ساده ترین تعریف، یک مکانیکال سیل، غشا سیال کنترل شده ای بین سیل ( Seal) چرخشی یا روتاری (Rotor) و سیل ثابت یا استیشنری (Stator) ایجاد می کند. این سیل ها به شفت روتاری و محفظه سیل ثابت یا استیشنری وصل می شوند؛ که خود داخل قطعه ای سازگار مانند Sleeves و Glands، قرار دارند.

این سیل ها و دیگر اجزا سیل با همکاری هم اجازه می دهند غشا سیال بسیار نازکی بین سیل های روتاری و استیشنری قرار گیرد. ضخامت غشا سیال بین سیل ها بگونه ای مهندسی می شود تا میزان انتشار و سایش سیل را در طول زمان به حداقل و عمر سیل و عملکرد مطمئن آن را به حداکثر برساند.

 

اجزاء مکانیکال سیل ( اجزاء آب بند مکانیکی ):

بنابراین هر مکانیکال سیل برای هر نوع دستگاهی شامل یک جفت کفه سیل (Seal Faces) یا دو بخش می باشد. یک  کفه سیل (Seal) به شفت روتاری (Rotating shaft) وصل است و دیگر کفه سیل به پوشش ثابت (stationary casing) دستگاه که آب بند شده، متصل است.

علاوه بر کفه های سیل (Seal Faces) اجزای دیگری نیز وجود دارند که در طراحی مکانیکال سیل اهمیت دارند: گاهی اوقات به کفه های سیل، سیل اولیه (Primary Seal) و به بخش های دیگر که وظیفه اب بند کردن بخش های دیگر را در مکانیکال سیل دارند، سیل ثانویه (Secondary Seal) گفته می شود. این سیل های ثانویه قطعات انعطاف پذیری هستند؛ اورینگ ها (O-rings) معمول ترین سیل های ثانویه در مکانیکال سیل ها هستند.

دیگر عاملی که در طراحی مکانیکال سیل اهمیت دارد، و از اجزا مکانیکال سیل هستند، مکانیزم حرکتی فنر (Spring) است که کفه های سیل (Seal Faces) را تحت تأثیر قرار می دهد و به هم متمایل می کند.

مکانیکال سیل

مکانیکال سیل ها می توانند به گونه ای طراحی شوند که در فرایندی که سیال مایع، گاز و یا مخلوط باشد، کار کنند. زمانی که کفه های سیل در برخورد با سیال مایع هستند، غشا سیال یک پشتیبانی هیدروستاتیکی بوجود می آورد، و حالت روان کننده و خنکی بین کفه های سیل ایجاد می کند. ضخامت غشا سیال معمولاً متناسب با زبری کفه های سیل تقریباً 0.5 میکرون یا 20 میکرون اینچ می باشد. در نتیجه برخورد کم کفه های سیل با هم، اصطحکاک و سایش را کم و میزان انتشار سیال را در سیل به حداقل می رساند.

برای رسیدن به این اهداف و بهینه ساری عملکرد مکانیکال سیل ها باید توپوگرافی کفه های سیل، بارگذاری هیدرولیک، تغییر شکل کفه های سیل و جزییات متریال و جنس سیل ها، به صورت دقیق کنترل شود.

کفه های سیل همچنین برای کار با غشا گازی یا بخار نیز طراحی شده اند. این توانایی مکانیکال سیل ها، آب بند طیف وسیعی از تجهیزات را در بر می گیرد. کفه های سیل در محیط خشک معمولاً به گونه ای طراحی می شوند که بدون تماس باشند. این ویژگی مهندسی شده کفه های سیل، لیفت ( بالا بردن) هیدرودینامیکی ای ایجاد می کند که بطور موثر کفه های سیل را در طول کار، از هم جدا می کند. برای این کار نیروی کمی نیاز است اما اجازه می دهد مکانیکال سیل ها در فشار و سرعت بالاتری کار کنند.

 

توپوگرافی دقیق کفه های سیل در مکانیکال سیل ها:

طراحی های پیشرفته و افزایش توانایی های سازندگان باعث شده مکانیکال سیل ها در محیط های بیشتری مورد استفاده قرار گیرند. کنترل توپوگرافی کفه سیل و طرح های نوآورانه با ویژگی های ریز، عملکرد مکانیکال سیل ها را بهبود بخشیده؛

آب بند کردن تنها به سیل های با کفه های صاف محدود نمی شود. ویژگی های کفه های سیل سبب می شود غشا سیال افزایش یابد، لیفت صورت گیرد، اصطحکاک کم شود، نشتی به حداقل و سایش کاهش یابد.

توپوگرافی کفه های سیل

 

طرح های مکانیکال سیل ها-انواع مکانیکال سیل:

مکانیکال سیل ها در طیف گسترده ای از طرح ها و توانایی ها موجود هستند. انتخاب مناسب طرح سیل، ویژگی های مناسب، ترتیب سیل ها و برنامه لوله کشی، برای رسیدن به عملکرد بهینه مکانیکال سیل ها بسیار حیاتی است.

طرح های سیل با توجه به ویژگی های متفاوت هر طرح تقسیم بندی می شوند.

مکانیکال سیل ها بر اساس نوع بار گذاری مکانیکی عموماً به دو دسته تقسیم می شوند:

 • مکانیکال سیل های فشاری (Pusher Seals)
 • مکانیکال سیل های دنباله دار (Bellows Seals)

 

مکانیکال سیل های فشاری (Pusher Seals):

مکانیکال سیل های فشاری، دو کفه سیل دارند؛ کفه سیل منعطف از یک واشر پویا یا دینامیک برای حرکت محوری استفاده می کند و توسط فنرهای مکانیکی بارگذاری می شود. این نوع طرح، رایج ترین طرح آب بند های فشاری است.

سیل های فشاری کاربردهای مختلفی دارند هم می توانند در شرایط کاری ساده و کم استفاده شوند و هم در طرح های پیچیده مهندسی شده، برای فشار و سرعت های بالا، مورد استفاده قرار گیرند.

مکانیکال سیل فشاری

 

مکانیکال سیل های دنباله دار (Bellows Seals):

مکانیکال سیل های دنباله دار، از یک دنباله منعطف برای حرکت محوری استفاده می کنند. خود دنباله معمولاً بار مکانیکی را برای کفه های سیل فراهم می کند. یکی از معمول ترین طرح های سیل های دنباله دار، استفاده از یک لبه فلزی جوش خورده است.

در ساخت  دنباله ها از آلیاژهای مقاوم در برابر خوردگی استفاده می شود که در محیط های شیمیایی سخت، کارایی دارند. طرح های ویژه همراه با واشرهای گرافیتی منعطف، باعث می شود مکانیکال سیل های دنباله دار در دماهای بسیار بالا کار کنند.

با حذف واشرهای دینامیک، می توان گفت مکانیکال سیل های دنباله دار مقاومت بیشتری در برابر مواد جامد و آلودگی های فرایند دارند. طرح های سیل های دنباله دار الاستومتری معمولاً برای کاربردهای ساده تر استفاده می شوند.

مکانیکال سیل دنباله دار

 

مکانیکال سیل ها به دوصورت مکانیکال سیل های کارتریج و مکانیکال سیل های کامپوننت عرضه می شدند.

مکانیکال سیل های کامپوننت (Component Seals):

مکانیکال سیل های کامپوننت شامل بخش های اولیه سیل هستند که باید درون پمپ به عنوان اجزا جدا و تک تک نصب شوند. برای این کار نه تنها مهارت های قابل توجهی نیاز است بلکه می بایست عمل نصب بدرستی انجام گیرد.

مکانیکال سیل های کارتریج (Cartridge Seals):

مکانیکال سیل های کارتریج به گونه ای بسته شده اند که همه اجزا از قبل اسمبل شده اند و می توان در پمپ بصورت اسمبل شده کامل، نصب شوند. این نوع مکانیکال سیل ها این اطمینان را می دهند که همه اجزا به درستی نصب شده اند و در طول نصب صدمه ای نمی بینند.

بیشتر مکانیکال سیل ها بصورت کارتریج به مشتری عرضه می شوند.

مکانیکال سیل کارتریج

 

قطعات منعطف چرخشی (روتاری) و قطعات ثابت ( استیشنری):

قطعات منعطف مکانیکال سیل ها ( فنرها و دنباله ها ) می تواند به گونه ای طراحی شوند که با قسمت Sleeve سیل بچرخند یا با قسمت Gland سیل ثابت باشند.

قطعات منعطف چرخشی، رایج ترین طرح ها هستند و بیشتر برای مقاطع شعاعی کوچکتر و عملکردهای خود تمیز کنی (Self-Cleaning)، استفاده می شوند.

قطعات منعطف استیشنری یا ثابت، در تجهیزاتی که کمتر منطبق (misalignments) هستند، استفاده می شوند و در سرعت های بالا، مقاومت بیشتری دارند.

آب بندی می تواند با هر دو طرح منعطف روتاری و منعطف استیشنری رضایت بخش باشد.

 

مکانیکال سیل های تکی (Single Seals) و مکانیکال سیل های دوبل (Dual Seals):

اکثر تأسیسات مکانیکال سیل ها یک ست کفه سیل در اسمبل شان دارند. زمان هایی وجود دارد که وجود چند سیل برای کم کردن انتشار و اضافه کار کردن مکانیکال سیل ها، بسیار مفید است. از این ویژگی به عنوان ترتیبات سیل (Seal Arrangments) یاد می شود.

مکانیکال سیل ها در ترتیب 1، سیل های تکی هستند که شامل یک ست کفه سیل هستند. این ترتیب برای نصب ساده انجام می شود؛ در این نوع نصب نشتی ها به سمت قسمت جوی (اتمسفوریک) سیل روانه می شوند.

در ترتیب 2، مکانیکال سیل ها دو ست کفه سیل دارند. در این نوع ترتیب حفره (Cavity) بین دو سیل فشار کمتری نسبت به فشار محفظه سیل (Chamber)، نگه می دارد.

هر نشتی ای که از مجموعه سیل اول بگذرد، در این حفره نگه داشته می شود. این حفره در معرض محیط زیست قرار گرفتن را به حداقل می رساند. ترتیب سیل دوبل، در زمانی که سیل اول نتواند اب بندی کند، باعث آب بند شدن اضافه می شود.

در ترتیب 3 مکانیکال سیل ها، دو جفت کفه سیل و حفره بین سیل ها، فشار بیشتری نسبت به فشار محفظه سیل، نگه می دارد. این مساله باعث می شود هر گونه نشتی به محیط از بین برود و در این شیوه ترتیب مکانیکال سیل کمتر به شرایط فرایند متکی است.

همه نوع ترتیبات مکانیکال سیل ها در صنایع مختلف رایج هستند.

ترتیبات مکانیکال سیل ها

 

کاربرد مکانیکال سیل ها:

مکانیکال سیل ها به گونه ای طراحی می شوند که در شرایط عملیاتی مختلف به خوبی کار می کنند. نمی توان از یک طرح خاص مکانیکال سیل در شرایط مختلف استفاده کرد؛ بنابراین هر نوع مکانیکال سیل یک گستره عملیاتی دارد که نشان می دهد این نوع مکانیکال سیل مناسب این شرایط کاری است.

محدودیت های کاری مکانیکال سیل ها شامل محدودیت های مکانیکی و محدودیت های متریالی است. این بدان معنی است که هر نوع مکانیکال سیل با نوع خاص متریال، مناسب شرایط خاص عملیاتی مانند فشار خاص، دمای خاص، سرعت و سایز خاص خواهد بود.

هرکدام از مقادیر موثر فشار، دما، سرعت و سایز، باعث بوجود آمدن طرح های متفاوت و در نتیجه کاربرد های متفاوت مکانیکال سیل ها خواهد شد.

برای مثال روغن روان کننده در دمای 93 درجه سانتی گراد (°200  فارنهایت) رفتار کاملاً متفاوتی با آب در این دما خواهد داشت، لذا کاربرد مکانیکال سیل متناسب با نوع سیال و شرایط کاری متفاوت خواهد بود. بنابراین انتخاب مکانیکال سیل مناسب نیاز به دانش مهندسی کافی و دقیق دارد.

برای شناخت کاربرد یک مکانیکال سیل موارد زیر را باید در نظر گرفت:

جنس مکانیکال سیل (Mechanical Seal Materials):

مکانیکال سیل ها اجزاء مختلفی دارند، که هرکدام از این اجزاء، کارکرد بسیار متفاوتی دارند؛ بنابراین نیاز به مواد سازنده مکانیکال سیل از الاستومرها تا سرامیک ها ناگزیر خواهد بود. با توجه به اینکه این مواد  یا متریال ویژگی های بسیار متفاوتی دارند اما با این حال برای عملکرد بهینه مکانیکال سیل ها، این اجزا با جنس های متفاوت می بایست با هم به خوبی کار کنند.

متریال یا جنس کفه های سیل (Seal Faces) مکانیکال سیل:

مسلماً کفه های سیل در مکانیکال سیل، مهمترین مولفه یک مکانیکال سیل است که می بایست در انتخاب متریال و ماده سازنده آن دقت زیادی داشت. طیف گسترده ای از متریال ها در ساخت کفه های سیل مورد استفاده قرار می گیرد از انواع فلزات گرفته تا پوشش های سرامیکی یا کربنی.

پیشرفت هایی که در مواد سازنده کفه های سیل ها صورت گرفته باعث عملکرد بهتر مکانیکال سیل های مدرن گردیده است.

 رایج ترین متریال های کفه های سیل همراه با ویژگی هایشان در جدول ذیل آورده شده است:

 

متریال مورد استفاده در کفه های سیل

ویژگی های آن

سیلیکون کاربید واکنش داده شده (Reaction Bonded Silicone Carbide)

-کارکرد معمول: مواد سخت

-ویژگی های فیزیکی: عالی

-نمی تواند در برابر مواد سوزاننده و یا اسیدهای تهاجمی استفاده شود.

سیلیکون کاربید متخلخل (Sintered Silicone Carbide)

-کارکرد معمول و شیمیایی: مواد سخت

-ویژگی های فیزیکی: عالی

-در برابر مواد شیمیایی متهاجم استفاده می شود.

نیکل محدود شده کاربید تنگستن (Nickel Bound Tungsten Carbide)

-کارکرد شیمیایی: مواد سخت

- ویژگی های فیزیکی: عالی

-مقاوم در برابر ضربه

-به صورت محدود در برابر مواد شیمیایی متهاجم استفاده می شود.

اکسید الومینا (Alumina Oxide)

-کارکرد شیمیایی: مواد سخت

-مقاومت شیمیایی: عالی

-محدود به کارهای کم

کربن آغشته به رزین (Resin Impregnated Carbon)

-کارکرد معمول: مواد نرم

-مقاومت شیمیایی: خوب

-ویژگی مالشی (اصطحکاک) خوب

کربن فلزکاری شده (Metallized Carbon)

-فلز آنتیموان با کربن پرشده

-کارکرد بالا: مواد نرم

-مقاومت شیمیایی: محدود

-ویژگی های فیزیکی: خوب

-مقاوم در برابر تاول

 
 

اجزای فلزی مکانیکال سیل:

تعداد قابل توجهی از اجزای مکانیکال سیل از مواد فلزی ساخته می شوند. برای ساخت این اجزای مکانیکال سیل از فلز استفاده می شود تا هم ویژگی های فیزیکی مورد نیاز را برای عملکرد مورد تقاضای مکانیکال سیل براورده کند و هم در برابر خورندگی در کاربرد مورد نظر، مقاومت داشته باشد.

متریال پیش فرض در ساخت این اجزای فلزی مکانیکال سیل، بیشتر فولاد ضد زنگ آستنیتی(استنلس استیل Austenitic Stainless Steel) با الیاژ 316 (Alloy 316) است البته آلیاژ های بالاتری چون آلیاژ C-276 (Alloy C-276)، آلیاژ 400 (Alloy 400) و آلیاژ 20 (Alloy 20) نیز رایج هستند. آلیاژهای عجیب غریب تری چون زیرکونیوم ، تیتانیوم و دوبلکس نیز در بازار موجود است.

دنباله مکانیکال سیل (Bellows) به دلیل نیاز های خاص، معمولاً در آلیاژهای 316، آلیاژ C-276، آلیاژ 718 و آلیاژ 400 موجود هستند.

اینکه از چه آلیاژی برای ساخت مکانیکال سیل استفاده شود بستگی به طرح اولیه سیل و محیطی که مکانیکال سیل کار می کند، دارد.

استانداردهای صنعتی در مکانیکال سیل:

چندین استاندارد شناخته شده بین المللی وجود دارند، سازمان هایی که استانداردهای مکانیکال سیل و تجهیزات مربوط به مکانیکال سیل را منتشر می کنند.

این استانداردهای صنعتی شامل ISO، API، ASME و HI هستند.

 

برنامه های لوله کشی مکانیکال سیل(Mechanical Seals Piping Plans):

یکی از موثرترین راه های دستیابی به مکانیکال سیل با کارکرد بی وقفه و عمر طولانی، ایجاد محیطی سالم در اطراف کفه های مکانیکال سیل است. برنامه های لوله کشی (Piping Plans) کمک می کند که مکانیکال سیل در محیطی تمیز و خنک کار کند. این برنامه لوله کشی مکانیکال سیل، امنیت را در هندلینگ سیال های خطرناک افزایش می دهد و قابلیت عملکرد تجهیزات چرخشی (روتاری) مکانیکال سیل را بالا می برد.

 

قیمت مکانیکال سیل:

قیمت مکانیکال سیل رابطه مستقیم با سازنده مکانیکال سیل دارد. اگر درخواست مکانیکال سیل اورجینال و اصلی دستگاه تان را دارید، باید در نظر داشته باشید که قیمت به نسبت قابل توجهی را برای آن می بایست در نظر بگیرید.

اما همان مکانیکال سیل را سازندگان دیگری می سازند و به بازار عرضه می کنند. با توجه به اینکه چه قیمت و هزینه ای پرداخت می کنید، می تواند در کیفیت مکانیکال سیل درخواستی تان موثر باشد. در نظر داشته باشید سازندگان اروپایی و معتبری هستند که سازنده قطعات یدکی دستگاه های اورجینال هستند.

قیمت این قطعات یدکی غیراورجینال از سازندگان اورجینال به مراتب کمتر است و گزینه مناسبی برای زمانیست که نیاز به کنترل هزینه ها دارید.

بهتر است زمانی که تصمیم به خرید قطعه غیراورجینال و یا مکانیکال سیل غیراورجینال را دارید، در انتخاب سازنده و در خرید قطعه غیراورجینال دقت به خرج دهید. گاهی استفاده از مکانیکال سیل غیراورجینال دستگاه یا هر قطعه غیراورجینال، می تواند صدماتی به دستگاه، محصول و حتی عملکرد دستگاه وارد کند.

ما در هلدینگ مهندسی بازرگانی آتی تابناک سپند نه تنها در جهت تأمین و عرضه مکانیکال سیل های اورجینال همراه تان هستیم، بلکه در صورت صلاحدید بهترین قطعات یدکی غیراورجینال اروپایی با استانداردهای معتبر را معرفی می کنیم.

با هلدینگ مهندسی بازرگانی آتی تابناک سپند آینده در دستان شماست.

 

در ادامه یکی از سازندگان معتبر و مطرح جهانی مکانیکال سیل را معرفی می کنیم:

مکانیکال سیل بورگمن (EagleBurgmann Mechanical Seals):

شرکت ایگل بورگمن یکی از برجسته ترین سازندگان مکانیکال سیل در دنیاست. شرکت بورگمن از مکانیکال سیل های استاندارد تا مکانیکال سیل هایی با طراحی خاص برای عملکردهای خاص را پوشش می دهد.

مکانیکال سیل های بورگمن را در صنایع مختلف چون نفت و گاز، پالایشگاه، مواد شیمیایی، انرژی، فرآوری مواد غذایی، کاغذ، آب، دریایی، هوا فضا، معدن و ... و در دستگاه های متفاوتی چون پمپ ها، همزن ها، کمپرسورها، دمنده ها، توربین ها، ولو ها و سیستم های خط لوله می توانید بیابید.

برخی از انواع مکانیکال سیل های ایگل بورگمن در دستگاه های مختلف:

-انواع مکانیکال سیل بورگمن برای پمپ ها

Pusher Seals

مکانیکال سیل فشاری

Standard Cartridge Seals

مکانیکال سیل کارتریج

Elastomer Bellow Seals

مکانیکال سیل دنباله الاستومری

Metal Bellows Seals

مکانیکال سیل دنباله فلزی

Engineering Seals

مکانیکال سیل مهندسی

Splits Seals

مکانیکال سیل اسپلیت

Gas-Lubricated Seals

مکانیکال سیل روان شده با گاز

AX25

Cartex Dual Seals

AX-05

LY9DSTT

DF-(P)DGS6

DiamondFace

HGH201

CGSH-K

AX25D

Cartex Single Seals

BT-A2

LY9DZTT

DF-SA DiamondFace

Splitex

EM300

AX30

Cartex ASNI Single Seals

BT-AR

LY9TC

HR

 

GSO-DN

AX40K

Cartex ASNI Dual Seals

BT-PN

MBS100

HRC...N

 

HRGS-D

eHJ

eCartex Dual Seals

EA-100

MBS682

LP-D

 

 

EX700

eCartex Single Seals

EA-560

MBS682-PTA

LP-S

 

 

H3B

eCartex ASNI Dual Seals

ED560

MBS682P-D

SAF(V) / SAP(V)

 

 

H7N

eCartex ASNI Single Seals

EH700

MF95N

SH

 

 

H10/H8

MA290/MA291

eMG

MFL65

SH(V)

 

 

H12N

MA390/MA391

eMG1

MFL85N

SH-D

 

 

H-74D

Mtex Dual Seals

eMG12

MFLCT

SHF / SHP

 

 

H75VK

Mtex Single Seals

eMG13

MFLWT

SHF(V)-D / SHP(V)-D

 

 

H75VN

Unitex

MG1

YE400

SHI300

 

 

HA211

 

MG9

 

SHI366

 

 

HJ92N

 

 

 

SHPV / SHFV

 

 

HRN

 

 

 

 

 

 

LB500

 

 

 

 

 

 

M2N

 

 

 

 

 

 

M3N

 

 

 

 

 

 

M7N

 

 

 

 

 

 

M74-D

 

 

 

 

 

 

 
 

-انواع مکانیکال سیل بورگمن برای همزن ها

Dry Running Seals

مکانیکال سیل محیط خشک

Gas-Lubricated Seals

مکانیکال سیل روان شده با گاز

Liquid-Lubricated Seals

مکانیکال سیل روان شده با مایع

Shut-down Seals

مکانیکال سیل شات داون

HRGS-D

AGSR

ERB

STD1

HRGS-D

AGSZ

HS-D

 

SeccoLip481

 

HSH(L)U-D

 

SeccoMix 1

 

HSH-D

 

SeccoMix 461

 

M461

 

SeccoMix 481

 

M481

 

SeccoMix R

 

MR-D

 

 
 

-انواع مکانیکال سیل بورگمن برای کمپرسورها

Gas-Lubricated Seals

مکانیکال سیل روان شده با گاز

Separation Seals

مکانیکال سیل جدا

Oil-Lubricated Seals

مکانیکال سیل روان شده با روغن

CobaDGS -

Zero Emission Solution

CobaSeal

EBU800

DGS

 

WRS

MDGS

CSE

 

NF941

CSR

 

PDGS

 

 

RoTechSeal

 

 

TDGS

 

 

 
 

-انواع مکانیکال سیل صنعت دریایی بورگمن

Type 4604

Type 4600 with Shut Down Seal

Type 4600

Stern Tube Seals

مکانیکال سیل لوله استرن

 
 

برای آگاهی از اطلاعات فنی مکانیکال سیل های ایگل بورگمن و برای انتخاب مکانیکال سیل مناسب با سیال و محیط کاری مورد نظر از بین مکانیکال سیل های ایگل بورگمن، این فایل Pdf را ملاحظه کنید.

EagleBurgmann Mechanical Seals Data Sheet

 

قیمت مکانیکال سیل بورگمن:

همانطور که در بالا اشاره شد قیمت مکانیکال سیل ها ارتباط مستقیم با سازنده مکانیکال سیل دارد. شرکت بورگمن یکی از سازندگان به نام مکانیکال سیل در دنیاست و طبیعتاً قیمت مکانیکال سیل بورگمن در مقایسه با سازندگان غیراورجینال به مراتب بالاتر خواهد بود.

اما آنچه که باید قبل از قیمت مکانیکال سیل بورگمن به آن توجه کرد، کیفیت مکانیکال سیل های بورگمن در صنایع مختلف است. استفاده از مکانیکال سیل با کیفیت و مناسب نه تنها شما را به هدف اصلی مکانیکال سیل که آب بندی و جلوگیری از نشتی سیال به محیط فرایند است، می رساند، بلکه دستگاه و خط تولید را از صدمات احتمالی که قطعه بی کیفیت ممکن است مسبب آن شود، مصون می دارد.

برای سفارش مکانیکال سیل اورجینال و آگاهی از قیمت مکانیکال سیل، تنها با داشتن شرکت سازنده، مدل دستگاه و شماره فنی مکانیکال سیل مورد نظر، قطعه به راحتی شناسایی می شود.

برای درخواست مکانیکال سیل غیر اورجینال نیاز به تصویر یا نمونه مکانیکال سیل، اندازه قطر داخلی و خارجی مکانیکال سیل و متریال و جنس اجزا مکانیکال سیل است.

هلدینگ مهندسی بازرگانی آتی تابناک سپند در جهت تأمین ملزومات خط تولید، قطعات یدکی اورجینال و غیراورجینال از سازندگان مطرح جهانی، همواره در کنار شما خواهد بود.

 

در آخر مختصری مکانیکال سیل ها را در  پمپ آلفالاوال بررسی می کنیم:

مکانیکال سیل ها در پمپ های الفالاوال:

همانطور که می دانیم کارکرد موفقیت آمیز یک پمپ، تا حد زیادی به انتخاب و استفاده درست و بهینه از دستگاه های آب بندی سیالات دارد.

دستگاه های آب بندی الفالاوال در پمپ های سانتریفیوژ، در Liquid Ring و در پمپ های Rotary Lobe به قرار زیر است :

 • مکانیکال سیل های آلفالاوال
 • Packed Glands آلفالاوال

 

مکانیکال سیل های آلفالاوال به دسته های زیر تقسیم می شوند:

-مکانیکال سیل تکی خارج نصب شده   Single externally mounted

-مکانیکال سیل تکی داخل نصب شده  Single internally mounted

-مکانیکال سیل تکی خارج نصب شده برای فلاش خارجی Single externally mounted for external flush

-مکانیکال سیل تکی داخل نصب شده برای جریان مجدد محصول یا فلاش خارجی Single internally mounted for product recirculation external flush

-مکانیکال سیل دوبل داخلی «پشت به پشت» خارج نصب شده برای فلاش Double ‘back to back’ with the inboard seal externally mounted for flush

الفالاوال Packed Glands به دو صورت: با Lantern ring و بدون Lantern ring برای فلاش وجود دارد.

پمپ های سانتریفیوژ آلفالاوال و Liguid Ring دارای یک شفت آب بندی است در حالیکه پمپ های Rotary Lobe آلفالاوال حداقل دارای دو شفت آب بندی هستند. در هر شفت یک سیل اب بند وجود دارد.

برای اینکه بدانیم برای پمپ های آلفالاوال از چه شفت سیلی (shaft seals) استفاده کنیم نیاز داریم به پرسش های زیر پاسخ دهیم:

-قطر شفت و سرعت؟

-دمای سیال؟ آیا بر روی متریال تأثیر دارد؟ در ارتباط با غشا آب بند است؟

-ویسکوزیته؟ روی کفه های سیل کشیده می شود؟ از حرکت محدود کننده سیل، جلوگیری می کند؟ با غشا سیل برخورد دارد؟ اصطحکاک برکفه های سیل ایجاد می کند؟

-رفتار سیال؟ محصول برش میخوره، نازک یا ضخیم ؟ توپی یا کربنیز؟ با غشا سیل ارتباط دارد؟

-پایداری دما؟ چه اتفاقی می افتد اگر تغییر کند؟

-وضعیت هوا؟ چه اتفاقی می افتد اگر تغییر کند؟

-فشار؟ در محدوده سیل؟ نوسانات؟ اوج / افت؟ حفره؟

فلاش؟ فشار؟ دما؟ تناوب؟

سلامتی و امنیت؟ سمی؟ قابل اشتعال؟ انفجاری؟ خوردگی؟ تحریک کنندگی؟ سرطان زا؟

 

برای انتخاب مکانیکال سیل الفالاوال مناسب جدول زیر را دنبال کنید:

      همه اطلاعات سیال و محیط کاری را جمع آوری کنید.
     
      نوع مکانیکال سیل را انتخاب کنید
     

از مکانیکال سیل
Single Flushed Seal
استفاده کنید
          →  بله  -آیا سیال متبلور می شود؟
-آیا خنک سازی لازم است؟
-آیا پمپ خشک کار خواهد کرد؟
-ایا مانع اسپتیک نیاز است؟
   

از مکانیکال سیل
Double Flushed Seal
استفاده کنید
          →  بله  آیا سیال خطرناک است؟-
-آیا سیال ساینده است؟-
آیا ویسکوزیته سیال زیاد است؟-
آیا دما بالا است؟-
آیا مانع اسپتیک نیاز است؟-
  نـــه
  Single Seal
استفاده کنید
 
←←←←←←←←←←←←←←← متریال مکانیکال سیل را انتخاب کنید.
   
    متریال الاستومرها (سیل ثانویه) را انتخاب کنید. متریال کفه های سیل را انتخاب کنید.
   
    -سازگاری الاستومر را بررسی کنید.
-محدودیت های دمایی را بررسی کنید.
-محدودیت های ویسکوزیته را بررسی کنید.
-محدودیت های دمایی را بررسی کنید.
-آیا سیال ساینده است؟
-خواص شیمیایی و سازگاری های شیمیایی سیال را بررسی کنید.

 

برای اطلاعات بیشتر در مورد دستگاه های آب بند آلفالاوال، مکانیکال سیل های الفالاوال و Packed Glands آلفالاوال، متریال های مناسب برای کفه های سیل و متریال مناسب الاستومرها و ... به فایل زیر مراجعه کنید:

Alfa Laval Sealing Devices Catalog

ما در هلدینگ مهندسی بازرگانی آتی تابناک سپند آمادگی خود را جهت تأمین انواع مکانیکال سیل ها و آب بند ها از سازندگان اورجینال مکانیکال سیل ذیل و دیگر سازندگان انواع پمپ ها ، کمپرسورها، همزن ها و میکسر ها، دمنده ها (Blowers)، راکتورها و ...  اورجینال شرکت سازنده  و غیر اورجینال معتبر و با کیفیت و استانداردهای اروپایی و نازل ترین قیمت اعلام می داریم:

 • مکانیکال سیل بورگمن (EagleBurgmann)                       
 • مکانیکال سیل آلفالاوال (Alfa Laval)
 • مکانیکال سیل                    APV/SPX
 • مکانیکال سیل Waukesha
 • مکانیکال سیل                            GEA
 • مکانیکال سیل Grundfos
 • مکانیکال سیل                      Fristam
 • مکانیکال سیل Lutz
 • مکانیکال سیل Flowserve                
 • مکانیکال سیل Lowara   
 • مکانیکال سیل Ebara   
 • مکانیکال سیل Andritz                    
 • مکانیکال سیل Bocsh
 • مکانیکال سیل Bucsh   
 • مکانیکال سیل Dropsa                   
 • مکانیکال سیل ARO
 • مکانیکال سیل KSB                        
 • مکانیکال سیل Wilo
 • مکانیکال سیل Aerzen                    
 • مکانیکال سیل Ytron
 • مکانیکال سیل Laybold                   
 • مکانیکال سیل Vortex
 • مکانیکال سیل Gardner Denver     
 • مکانیکال سیل Elmo Rietschie

 

با هلدینگ مهندسی بازرگانی آتی تابناک سپند آینده در دستان شماست.