فیلتراسیون مایعات-فیلترهای کیسه ای-فیلترهای شاخه ای(کارتریج)-بدنه فیلترها

برای فیلتراسیون یا تصفیه مایعات، تنظیمات درست و بهینه ی شمع ها بسیار اهمیت دارد. فیلترهای ساده ای که برای فیلتراسیون مایعات استفاده می شوند شامل: شاخه ها (Plugs)، فیلترهای کارتریج (cartridge) و فیلترهای آستینی یا کیسه ای (Sleeve Filters or Bag Filters) هستند. این فیلترها، فیلترهایی با استفاده راحت، تنوع بالا و بسیار موثر هستند که توجه هر مشتری ای را جذب می کنند.

هلدینگ مهندسی بازرگانی آتی تابناک سپند با عرضه و تأمین انواع فیلترهای مورد نیاز در تصفیه مایعات در صنایع مختلف همراه با شریک اروپایی خود (شرکت ماهله سابق) آمادگی خود را اعلام می دارد.

استفاده از فیلترهای شاخه ای، کارتریج و فیلترهای کیسه ای یا آستینی در ظرفشویی های صنعتی و صنایع دیگر مورد استفاده قرار می گیرد. همانطور که می دانیم ظرفشویی های صنعتی، عمل شستشو را معمولاً در 2 یا 3 مرحله انجام می دهند و در طی هر مرحله حدی از آلودگی برطرف می شود؛ با استفاده از فیلترهای ما نه تنها فرایند تمیزی و شستشو به صورت بهینه انجام می گیرد، بلکه در هزینه های شستشو نیز صرفه جویی می شود.

در این مطلب سعی داریم انواع فیلترهای مورد استفاده در فیلتراسیون و تصفیه مایعات، در صنایع مختلف (فیلتراسیون صنایع غذایی و نوشیدنی، فیلتراسیون صنایع شیمیایی، فیلتراسیون صنعتی، فیلتراسیون صنایع نفت، گاز و پتروشیمی، فیلتراسیون صنایع دارویی و آرایشی، ...) را بررسی و معرفی کنیم. 

 

فیلترهای آستینی یا فیلترهای کیسه ای (Sleeve Filters or Bag Filters) و انواع آنها

فیلترهای شاخه ای (Filter Plugs) و انواع آنها

محفظه های (بدنه) فیلتر (Filter Housings)

 

انواع فیلترهای مورد استفاده در فیلتراسیون و تصفیه مایعات:

فیلترهای آستینی یا فیلترهای کیسه ای (Sleeve Filters or Bag Filters):

برای فیلتراسیون مایعات فیلترهای آستینی یا فیلنرهای کیسه ای که استفاده می شوند از سری های amaFlow و High Flow هستند که سازنده این فیلترها شرکت Amafilter می باشد.

فیلترهای ما فیلترهایی با اندازه های متفاوت و متریال های مختلف، با توجه به کاربرد درخواستی مشتری هستند.

فیلترهای آستینی یا فیلترهای کیسه ای فیلترهای فشار ساده ای هستند که تنوع بسیار زیاد و ظرفیت تصفیه و فیلتراسیون مختلفی دارند.

برخی از انواع فیلترهای آستینی یا فیلترهای کیسه ای:

فیلترهای آستینی یا کیسه ای تک رشته ای (Monofilament Filters) یا چند رشته ای (Multifilament Filters)؛ فیلترهای آستینی یا فیلترهای کیسه ای از متریال یا موادی چون پلی استر، پلی پروپیلین، نایلن، تفلون (PTFE)، PPS و یا نومکس (Nomex) ساخته شده اند.

بعضی از انواع فیلترهای آستینی یا کیسه ای، دارای ویژگی عمر طولانی (Lifetime) هستند.

فیلترهای کیسه ای AmaFlow چند لایه ( AmaFlow Multilayer Filter Bags)، فیلترهایی هستند که دارای ویژگی طول عمر طولانی هستند. این نوع فیلترها از متریال های پلی استر و یا پلی پروپلین در اندازه های میکرونی مختف ساخته می شوند و به دلیل اینکه اثر فیلتراسیون یا تصفیه عمیق در آنها افزایش پیدا کرده، فیلترهای با ویژگی پلایش بسیار بالا و طول عمر طولانی هستند.

 

فیلترهای تک رشته ای AmaFlow (AmaFlow Monofilament):

فیلترهای کیسه ای که از پارچه های AmaFlow ساخته می شوند، بیشتر در مواردی استفاده می شوند که به جداسازی ذرات با اندازه مشخص ( غربال گری ) نیاز است. این متریال های با دقت بافته شده برای پاک کردن الیاف نیز مناسب هستند که این مهم منجر به تصفیه و پالایشی پایدار می شود.

با استفاده از جریان داخلی، آلودگی ها در کیسه ها نگه داشته می شوند. این فیلترهای کیسه ای فاقد سیلیکون هستند و در محیط بدون سیلیکون تولید شده اند. این کیسه ها دارای استاندارد 2002/72 / EC و FDA هستند.

فیلترهای کیسه ای تک رشته ای AmaFlow، فیلترهایی هستند که به عنوان فیلترهای درشت در جنس های نایلون، پلی استر، پلی پروپلین در اندازه های میکرونی متفاوت ساخته می شوند. در صورت درخواست مشتری جنس های دیگری چون PTFE نیز قابل ارائه خواهد بود.

فیلترهای کیسه ای تک رشته ای AmaFlow با سیل Snap-Collar بسته شده اند؛ جنس این سیل (Seal) از موادی چون کربن استیل، استنلیس استیل یا پلی پروپیلین یا با فلنجی که با پلاستیک سیل شده، ساخته شده اند.

برای سیستم های باز، فیلترهای کیسه ای می توانند بدون حلقه ( ring )  (منظورمان بدون بست یکپارچه) مورد استفاده قرار گیرند یا تنها با یک حلقه کششی (pull ring) استفاده شوند.

همانطور که در بالا گفتیم، فیلترهای آستینی AmaFlow XL ، فیلترهایی با عمر طولانی هستند که دارای چند لایه می باشند و بر این اساس ویژگی های تصفیه و پالایش بهتری دارند.

فیلترهای آستینی AmaFlow PEXL و POXL از مواد ضخیم تری چون پلی استر و پلی پروپیلین ساخته شده اند. آلودگی ها به تدریج به دلیل ساختار درجه بندی شده محیط فیلتر، از مایعات خارج می شوند.

تعویض کیسه ها خیلی راحت و سریع انجام می شود.

محصولات AmaFlow XL بیرون استانداردی هم دارند که این ویژگی خارج شدن احتمالی الیاف از محیط سوزنی فیلتر را به حداقل می رساند.

اندازه های که فیلترهای ما پوشش می دهتد از 0.5 میکرون تا 800 میکرون هستند.

موارد استفاده از فیلترهای استینی یا فیلترهای کیسه ای:

 • مرحله اول ماشین های لباسشویی
 • محافظت از سنگ دانه ها در آب ورودی
 • برش امولسیون ها ( حداکثر تا 15 بار)
 • مدارهای خنک کننده ماشین آلات

 

ویژگی های فیلترهای آستینی یا فیلترهای کیسه ای:

 • کارکرد راحت و ساده ای دارند.
 • مساحت فیلتر بزرگ است.
 • هزینه کارکرد پایینی دارند.

 

انواع فیلترهای آستینی یا فیلترهای کیسه ای:

فیلتر های High Flow:

فیلتر آستینی جریان بالا

فیلتر المنت هایی هستند که برای عملکردهای قوی طراحی شده اند. این فیلترها در محفظه های (housings) فیلترهای آستینی یا فیلترهای کیسه ای نصب می شوند. نصب این فیلترهای با عملکرد قوی و حجم کم، راحتی را برای اپراتورها به ارمغان آورده است چون به ندرت نیاز به تعویض دارند.

در مقایسه با فیلترهای کیسه ای سنتی، عملکرد تصفیه بالاتری دارند در واقع 5 برابر بهتر تصفیه می کنند و مقادیر میکرونی از 1 تا 100 میکرون را در بر می گیرند. قسمت فیلترکننده از متریال پلی پروپیلین یا میکروفیبرهای شیشه ای ساخته شده و از لحاظ ابعادی با فیلترهای Marksman، Mad-Max و ... سازگار هستند.

فیلترهای کیسه ای AmaFlow SPAR:

فیلترهای کیسه ای AmaFlow SPAR

این نوع فیلترهای کیسه ای مناسب جذب فراورده های نفتی از آب هستند. فیلترهای کیسه ای جاذب یا بصورت  پرشده با میکروفیبرهای پلی پروپیلین برای پاک کردن روغن های معدنی ارائه می شوند یا به صورت یک کیسه ی خالی زیپ دار برای پر شدن، بطور مثال با کربن فعال، عرضه می شوند.

فیلتر کیسه ای AmaFlow Pleated:

فیلتر کیسه ای AmaFlow Pleated

فیلترهای کیسه ای AmaFlow Pleated بطور قابل توجهی آلودگی را نگه می دارند در واقع 5 برابر فیلترهای معمولی، به همین دلیل ماندگاری بالایی دارند. کیسه فیلتر چند لایه و با قابلیت انتخاب های متفاوت می باشد. سطح داخلی فیلتر با متریال چند لا شده که نه تنها باعث افزایش قابل توجه مساحت فیلتر شده بلکه ظرفیت نگهداری را نیز بصورت قابل توجهی بهتر کرده است. فیلترهای کیسه ای AmaFlow Pleated در مقایسه با دیگر فیلترهای کیسه ای، ویژگی طول عمر طولانی را نیز دارند.

فیلترهای کیسه ای AmaFlow XL:

فیلترهای کیسه ای AmaFlow XL

فیلترهای کیسه ای چند لایه که طول عمر فیلتر را بالا می برد، به صورت استاندارد با متریال پلی استر یا پلی پروپیلین با مقادیر میکرونی متفاوت وجود دارند. این نوع فیلترها، عملکرد تصفیه و طول عمر فیلتر را به دلیل افزایش اثر فیلتراسیون عمیق، بهبود بخشیده اند.

فیلترهای کیسه ای بازده بالا AmaFlow High Efficiency :

فیلترهای کیسه ای بازده بالا

شاخه های فیلتر بازده بالا، به آنها بازده مطلق هم گفته می شود، چون بازدهی بیش از 99% دارند. فیلترهای کیسه ای با راندمان بالا، اغلب برای کاربردهای حساس و سخت گیرانه استفاده می شوند.

فیلترهای کیسه ای چندفیلامنت AmaFlow Multifilament Filter Bags:

فیلترهای کیسه ای چندفیلامنت

فیلترهای کیسه ای چند فیلامنت یا چند رشته ای در واقع جایگزینی نه چندان دقیق برای فیلترهای کیسه ای تک فیلامنت یا تک رشته ای هستند. فیلترهای کیسه ای چندفیلامنت یا چند رشته ای با متریال های نایلون یا پلی استر در مقادیر متفاوت میکرونی موجود هستند.

فیلترهای کیسه ای تک فیلامنت (AmaFlow monofilament Filter Bags):

فیلترهای کیسه ای تک فیلامنت

فیلترهای کیسه ای تک رشته ای یا تک فیلامنت که عمدتاً به عنوان فیلترهای درشت استفاده می شوند به صورت استاندارد در متریال های نایلون، پلی استر، پلی پروپیلین با مقادیر متفاوت میکرونی موجود هستند. در صورت درخواست مشتری متریال های دیگری چون PTFE یا تفلون نیز قابل ارائه خواهد بود.

فیلترهای کیسه ای نمدی سوزنی AmaFlow Needle Felt Filter Bags:

فیلترهای کیسه ای نمدی سوزنی

فیلترهای کیسه ای نمدی سوزنی عمدتاً به عنوان فیلترهای عمقی استفاده می شوند. فیلترهای کیسه ای نمدی سوزنی به طور استاندارد از پلی استر یا پلی پروپیلین برای مقادیر میکرونی از 1 تا 200 ساخته شده اند. در صورت نیاز مشتری متریال های دیگری چون PPS، PTFE و نومکس نیز قابل ارائه خواهند بود.

 

فیلترهای شاخه ای (Filter Plugs):

فیلترهای شاخه ای که به آنها فیلترهای کارتریج (Cartridge Filters) یا فیلترهای المنت (Element Filter) نیز گفته می شود، معمولاً برای به دام انداختن ذرات درون شاخه ها مورد استفاده قرار می گیرند.

هدف از تصفیه و فیلتراسیون از بین بردن ذرات ناخواسته، حذف یا کاهش اجزای اصلی، طعم یا بو است چه این تصفیه سطحی باشد و چه فیلتراسیون عمیق.

طراحی فیلترهای شاخه ای یا کارتریج متنوع است؛ برخی فیلترهای شاخه ای پیچ خورده، هسته ای فلزی یا پلاستیکی دارند. اطراف این هسته با مواد متفاوتی پوشیده می شود؛ موادی چون پلی پروپیلین، پنبه سفید شده، میکروفیبر شیشه ای یا الیاف پلی استر آغشته به رزین فنلی؛ اما با این حال این شمع خود می تواند از خود پشتیبانی کند منظورمان این است که بدون هسته باشد، یا می تواند با کربن فعال دانه ای پر شود.

 

کاربردهای فیلترهای شاخه ای:

 • تصفیه صنایع غذایی
 • تصفیه رنگ ها و وارنیش ها
 • فیلتراسیون صنایع دارویی
 • فیلتراسیون میکروالکترونیک ها

 

ویژگی های فیلترهای شاخه ای:

 • تنوع بسیار بالا ( هم در انتخاب مقادیر متفاوت و هم متریال متفاوت)
 • طول عمر طولانی

 

انواع فیلترهای شاخه ای (Filter Plugs):

فیلترهای شاخه ای سری GRU-V:

 

با توجه به فرایند تولید منحصر به فرد فیلترهای شاخه ای سری GRU-V که ساختاری ماتریسی، جامد و سخت دارند و منفذهاشان پُر، درجه بندی شده و واقعی هستند، توانایی حفظ آلودگی را به حداکثر رسانده اند. این نوع فیلترهای شاخه ای از گریز ناخالصی های به دام افتاده حتی با افزایش فشار دیفرانسیل، جلوگیری می کنند.

فیلتراسیون و تصفیه موثر و ظرفیت نگهداری آلودگی با وجود سطح بیرونی شیار دار این نوع فیلترها افزایش می یابد؛ وجود الیاف مصنوعی/رزین فنلی، در شرایط سختی چون دمای بالا، ویسکوزیته بالا و فشارهای بالا عملکرد اثبات شده ای نشان می دهند. فیلترهای شاخه ای GRU-V برای انواع رنگ ها، پوشش ها، روغن ها و دیگر عملکردهای خاص بسیار ایده ال هستند.

فیلترهای شاخه ای GRU-V از الیاف پلی استر و اکرلیک که با رزین فنلی پیوند خورده اند، ساخته شده اند.

فیلترهای شاخه ای High Flow:

فیلترهای شاخه ای High Flow

فیلترهای چندلایه ای با فیلتراسیون عمیق که برای حذف ذرات بسیار ریز ارائه می شوند. طرح چین دار و قطر بیشتر آنها سبب می شوند سطحی بزرگ برای بارگذاری مواد با دبی بالا برای هر المنت (کارتریج) بوجود آید.

بنابراین تعداد فیلترهای المنت مورد نیاز کاهش می یابد و در نتیجه نه تنها در هزینه کلی صرفه جویی می شود بلکه در زمان لازم برای تعویض فیلترها نیز صرفه جویی می شود.

فیلترهای High Flow سری HFB:

فیلتر های شاخه ای High Flow سری HFB فیلترهای کارتریج تاشویی هستند که برای اکثر محفظه های فیلترهای آستینی یا کیسه ای مناسبند. این نوع فیلترهای شاخه ای در فشارهای اولیه کم بازده، دبی بالا، ظرفیت نگهداری بالا و در نتیجه کارایی بالایی را فراهم می کنند.

به لطف طراحی داخلی و خارجی این نوع فیلترها، تمام الودگی ها در داخل فیلتر المنت به دام می افتند و از آلودگی احتمالی محصول فیلتر شده در هنگام تعویض جلوگیری می کنند.

فیلتر شاخه ای سری HFB با محیطی پلی پروپیلینی یا بوروسیلیکاتی همراه با قطعات ساخته شده از پروپیلین، به لحاظ شیمیایی سازگاری وسیعی نشان می دهد. سری HFB با مساحت تصفیه و فیلتراسیون قریب به 4.5 متر مربع ارزشی استثنایی به نمایش می گذارد.

ابعاد فیلتر های شاخه ای سری HFB:

سایز 1: 305 میلی متر

سایز 2: 610 میلی متر

قطر خارجی فلنج: 180 میلی متر

قطر خارجی المنت: 152 میلی متر

 

کاربرد های فیلتر شاخه ای High Flow HFB Series:

 • فرایند آب
 • آب دی یونیزه شده
 • پیش تصفیه ممبران RO
 • صنعت غذا و نوشیدنی
 • لوازم آرایشی
 • مواد شیمیایی خالص
 • فاضلاب

فیلتر شاخه ای High Flow EHF3 Series:

کارتریج های فیلتر تاشو سری EHF3 برای فیلتراسیون های حیاتی در کاربردهای جریان بالا طراحی شده اند. این نوع فیلترهای شاخه ای فیلترهایی با قطر زیاد و مساحت بالایی هستند که زمان از کار افتادگی کارخانه به دلیل تعمیر و نگهداری را به طور چشمگیری کاهش می دهند.

کارتریج های EHF3 جایگزینی برای کارتریج های سری 3M/Cuno TM High Flow هستند؛ که در جنس های پلی پروپیلین و میکروفیبر و در سایزهای مختلف میکرونی موجودند. برای عملکرد قوی از سخت افزار پلی پروپیلین استفاده می کنند که سازگاری وسیعی با مواد شیمیایی مختلف دارند.

بازدهی تصفیه و فیلتراسیون سری EHF3 بیش از 99% است.

 

ابعاد فیلتر شاخه ای High Flow EHF3 Series:

طول: 1016 میلیمتر، 1524 میلیمتر

قطر خارجی: 165 میلی متر

قطر داخلی: 76.2 میلی متر

 

فیلترهای المنت (کارتریج) High Flow سری HF:

فیلترهای کارتریج سری HF که با پلی پروپیلین و میکروفیبر شیشه ای ساخته شده اند، نیاز شما برای فیلتراسیون و تصفیه در عملکردهای جریان بالا با انتخاب های مطلق، مرتفع می سازد. سری HF جایگزین مستقیم کارتریج های 3M 740 و Pall Ultipleat High Flow هستند و راندمان بالای 99% دارند.

 

ابعاد High Flow Cartridges HF Series:

طول HF: 508 میلیمتر، 1016 میلیمتر، 1524 میلیمتر

طول HF3: 990 میلیمتر

قطر خارجی: 158.75 میلیمتر

 

فیلترهای شاخه ای کلاس High-performance GNTB Meltblown:

فیلترهای شاخه ای کلاس High-performance GNTB Meltblown

فیلترهای شاخه ای سری GNTB Meltblown، فیلترهایی با عملکرد بالا هستند که در این نوع فیلترها قطر الیاف کنترل شده و تراکم (density) درجه بندی شده است و در نتیجه فیلتراسیون را به حداکثر و عملکرد پایدار را تضمین می کند.

فیلترهای GNTB سازگاری ویژه ای با انواع مواد شیمیایی دارند و براحتی می توان از المنت ها خلاص شد. این فیلترها از نایلون 6.6 ساخته شده اند و سر های متفاوتی دارند. از آزاد شدن الودگی ها حتی با افزایش فشارهای دیفرانسیل، جلوگیری می کند. به پایانه های حرارتی متصل می شود و در درجه حرارت بالا مقاومت قابل توجهی  دارد.

 

کاربردهای فیلترهای شاخه ای GNTB Meltblown:

 • مایعات معطر
 • گلیکول
 • امولسیون
 • امینی
 • مایعات با درجه حرارت بالا
 • رنگ ها و پوشش هایی که حل می شوند
 • کاربردهایی که به دلیل ناسازگاری شیمیایی پلی پروپیلن مناسب نیستند

 

فیلترهای شاخه ای GPB depth:

فیلترهای شاخه ای GPB depth

فیلترهای شاخه ای سری GPB depth ، فیلترهای دو بخشی هستند که با الیاف پلیولفین ساخته شده اند. پیوند های نقطه ای بین الیاف، ساختاری با منافذ سخت و شکل ماتریس گونه ای را تشکیل می دهد. این نوع طراحی خاص سبب می شود ذرات با اندازه بسیار ریز نیز نگهداشته شوند و سختی قالب فیلتر، فشارهای بالا را به راحتی تحمل می کند. این وژگی منحصر به فرد از تغییر شکل ماتریس در طولانی مدت نیز جلوگیری می کند.

فیلترهای شاخه ای سری GPB depth، فاقد مواد افزودنی، مواد خیس کننده، چسب یا سیلیکون هستند. ایین نوع فیلترهای کارتریج در ساخت انواع رنگ ها و پوشش ها، تولید جوهر با خلوص بالا، رزین، در پیش تصفیه RO، در صنعت غذا و نوشیدنی، در طبقه بندی ذرات و در مدارهای آب دستگاه های لیزر استفاده می شوند.

فیلترهای شاخه ای سری GWTB BB:

فیلترهای شاخه ای سری GWTB BB

فیلترهای کارتریج سری GWTB BB ، فیلترهایی هستند که با متریال پلی پروپیلین ساخته شده اند. ساختار این نوع فیلتر های کارتریج افت فشار را کم و ظرفیت به دام انداختن آلودگی ها را افزایش می دهد. ساختار پلی پروپیلینی این نوع فیلترهای المنت سازگاری وسیعی با مواد شیمیایی دارند و در فشارهای بالا ذرات آلوده نگه داشته شده، آزاد نمی شوند. از بین بردن و دفع این نوع فیلترهای المنت به راحتی انجام می گیرد مثلاً براحتی می توانید آنها را آتش بزنید.

فیلترهای شاخه ای GWTB BB فاقد مواد افزودنی، مواد مرطوب کننده، چسب و سیلیکون هستند.

فیلترهای شاخه ای سری GATB:

فیلترهای شاخه ای سری GATB

فیلترهای شاخه ای سری GATB ، ساخته شده از پلی پروپیلین، فیلترهایی هستند که می توانید با آنها قطر فیبر و تراکم فیبر را در فرایند، کنترل کنید؛ که در نتیجه به راحتی می توانید  کاهش آلودگی را به آنچه در نظر داشته اید برسانید و عملکردی پایدار را تجربه کنید. ساختار کاملاً پروپیلینی این نوع فیلترهای کارتریج با طیف وسیعی از مواد شیمیایی سازگار هستند و در فشارهای دیفرانسیل بالا مواد در دام افتاده را ازاد نمی کنند.

انتهای فیلترهای المنت سری GATB، بصورت کاملاً استاندارد، به صورت چسبی یا حرارتی متصل شده اند. و شیارهای سطح بیرونی این فیلترهای شاخه ای، مساحت آن را افزایش داده است. مانند دیگر فیلترهای شاخه ای به راحتی می توانید با سوزاندن، آن ها را از بین ببرید. این فیلترهای شاخه ای سری GATB نیز مانند دیگر سری ها فاقد مواد افزودنی، مواد مرطوب کننده، چسب و سیلیکون هستند.

فیلترهای شاخه ای سری GCTB:

فیلترهای شاخه ای سری GCTB

فیلترهای کارتریج سری GCTB از نظر کارایی و کیفیت همانند سری GATB هستند؛ فیلترهایی هستند که می توانید قطر فیبر و تراکم فیبر را در فرایند، کنترل کنید؛ که در نتیجه براحتی می توانید  کاهش آلودگی را به آنچه در نظر داشته اید برسانید و عملکردی پایدار را تجربه کنید. ساختار کاملاً پروپیلینی این نوع فیلترهای کارتریج با طیف وسیعی از مواد شیمیایی سازگار هستند و در فشارهای دیفرانسیل بالا مواد در دام افتاده را ازاد نمی کنند.

انتهای فیلترهای المنت سری GCTB، بصورت کاملاً استاندارد، چسبی یا حرارتی متصل شده اند. و شیارهای سطح بیرونی این فیلترهای شاخه ای، مساحت آن را افزایش داده است. مانند دیگر فیلترهای شاخه ای به راحتی می توانید با سوزاندن، آن ها را از بین ببرید. این فیلترهای شاخه ای سری GCTB نیز مانند دیگر سری ها فاقد مواد افزودنی، مواد مرطوب کننده، چسب و سیلیکون هستند.

فیلترهای شاخه ای سری GHPS:

فیلترهای شاخه ای سری GHPS

شاخه های ممبران پلی سولفون فیلترهای سری GHPS، با ساختار منافذ کاملاً نامتقارن، شاخه های هیدرولیکی با خلوص بالا هستند که جریان فوق العاده بالا و قدرت جذب بی نظیرشان ما را به هدف تصفیه و فیلتراسیون مورد نظرمان می رساند. در مواردی که کارایی ممبران و عمر طولانی فیلتر مورد نظرمان است، انتخاب این سری فیلترهای کارتریج GHPS ارجحیت دارد.

ماهیت هیدرولیکی این نوع فیلترهای المنت باعث خیس شدن فوری سطح و در نتیجه کارایی سطح ممبران را افزایش می دهد. این نوع فیلترهای کارتریج در زمان تحویل با 18 مگا گرم آب شسته می شوند. و تولید آنها در اتاق های تمیز (Clean Room) انجام گرفته تا استاندارد های بالای نظافت در تولید آن ها حفظ شده باشد.

از شاخه های ممبران پلی سولفون هیدرولیکی سری GHPS در سیستم های تصفیه آب دیونیزه، فیلتراسیون آب آشامیدنی، تمیز کردن و تصفیه مایعات، در تصفیه مایعات در گردش و استفاده مجدد از آن ها، و در فیلتراسیون و تصفیه های شیمیایی می توان استفاده کرد.

فیلترهای شاخه ای سری PSH:

فیلترهای شاخه ای سری PSH

فیلترهای شاخه ای سری PSH، فیلترهای آب گریز (Hydrophobic) پلی سولفونی هستند که می توانند جایگزین خوبی برای فیلترهای ممبران کارتریج PTFE و PVDF برای تصویه هوا، گاز و مخزن های ذخیره سازی باشند.

منافذ نامتقارن سطح این فیلترهای ممبران هیدروفوبیک افت فشار را کاهش می دهند و جریان بالایی ایجاد می کنند. قطعات این نوع فیلترهای کارتریج PSH و لایه های پشتی از پلی پروپیلین خالص ساخته شده اند و با تولید در اتاق های تمیز استانداردهای پاکیزگی در ساخت آن ها بدرستی رعایت شده است.

از فیلترهای آب گریز پلی سولفنی سری PSH، می توان در فیلتراسیون تهویه مخزن، در تخمیر و در فیلتراسیون هوا و گازهای بی اثر چون نیتروژن استفاده کرد.

فیلترهای شاخه ای ساخته شده با نایلون 6.6:

فیلترهای شاخه ای ساخته شده با نایلون

فیلترهای کارتریج ممبران نایلونی و فیلترهای کارتریج ممبران نایلونی پلاس، فیلترهای شاخه ای ساخته شده با خلوص بالای نایلون 6.6 هستند که به دلیل خلوص مایع و نگهداری ذرات به صورت فوق العاده، کاربردهای زیادی دارند. بار سطحی مثبت zeta (plus+) معمول در این نوع فیلترها باعث شده که ذرات بسیار کوچکتر از میکرون های گفته شده، را فیلتر کنند.

از فیلترهای شاخه ای با نایلون 6.6 در از بین بردن تیرگی، و فیلتراسیون و تصفیه سنگ های شکننده و اندوتوکسین ها و ذرات بسیار ریز استفاده می شود. تولید این نوع فیلترها نیز همانند دیگر مدل ها با رعایت استانداردهای پاکیزگی انجام می شود.

فیلترهای کارتریج نایلون 6.6 در سری های مختلفی چون GGHNY Series، GEHNY Series، GFHNY Series، تولید شده است.

از فیلترهای کارتریج سری GGHNY، در تصفیه آب آشامیدنی، نوشیدنی های غیر الکلی، در فیلتراسیون صنایع دارویی، تخمیر و حذف اندوتوکسین استفاده می شود.

فیلترهای کارتریج سری GEHNY و ممبران های نایلونی مثبت پلاس، که با نایلون 6.6 ساخته شده اند در حفظ ذرات و خلوص عالی در تولید آب در صنعت ریز الکترونیک ها بسیار مناسبند. این المنت ها در اتاق های تمیز تولید و با 18 مگا گرم آب خالص شسته می شوند و هر المنت به صورت جداگانه تست می شود تا برای عملکرد مطلوب و یکپارچه آماده شوند. از این فیلترهای نایلونی در فیلتراسیون آب UHP DI، مواد شیمیایی بسیار ریز و تصفیه رزین های تبادل یونی استفاده می شود.

از فیلترهای کارتریج نایلونی سری GFHNY  در صنعت غذا و نوشیدنی برای چرخه های ضدعفونی مجدد آب گرم و چرخه های عقیم سازی بخار و در برنامه های تصفیه آب بطری، نوشیدنی های غیر الکلی، محصولات دارویی و واسطه ها، تخمیر و حذف آندوتوکسین استفاده می شود.

فیلترهای شاخه ای با ممبران پلی اتر سولفون:

فیلترهای المنت پلی اتر سولفون با خلوص بالا گزینه ای موثر برای صرفه جویی هزینه در فیلتراسیون ممبرانی (غشایی) خواهد بود. جریان بالا و اتصال پروتئینی کم از ویژگی های فیلترهای المنت ممبران پلی اتر سولفون است. ممبران های هیدرولیک براحتی خیس می شوند و بنابراین حداکثر استفاده از سطح ممبران برده می شود.

مساحت وسیع فیلتر شاخه ای ممبران پلی اتر سولفون در مقایسه با محصولات رقیب، افت فشار کمتر و طول عمر طولانی تری دارند. این فیلتر المنت ها برای کنترل چرخه های ضدعفونی مجدد آب گرم و چرخه های عقیم سازی بخار طراحی شده اند. تولید آنها در اتاق های تمیز با استاندارد کیفی بالا انجام شده است و به راحتی می توان این فیلترها را اعتبار سنجی کرد.

فیلترهای شاخه ای ممبران پلی اتر سولفون در سری های مختلفی چون GWPES Series، WCPES Series، GGPES Series، GEPES Series، GFPES Series، GBPES Series، GDPES DuoGrade Series، GSPES Series، BRPES Series، PPES Series تولید شده اند.

فیلترهای ممبران (غشایی) پلی اتر سولفون سری GWPES، WCPES و GGPES فیلترهای المنتی هستند که برای سیستم های آب دیونیزه شده، فیلتراسیون آب برای استفاده عمومی، تمیز کردن مایعات و مایعات در گردش مجدد، و فیلتراسیون مواد شیمیایی مناسبند.

فیلترهای ممبران (غشایی) پلی اتر سولفون سری GEPES فیلتر المنت هایی هستند که مطابق با شرایط سختگیرانه خلوص مناسب صنعت ریزالکترونیک ها، سیستم های آب بسیار خالص، فیلتراسیون و تصفیه شیمیایی خوب و تصفیه مواد شیمیایی مقاوم در برابر نور هستند.

فیلترهای ممبران (غشایی) پلی اتر سولفون سری GFPES و GBPES فیلتر المنت هایی هستند که در صنایع غذایی و نوشیدنی برای تصفیه آب میوه ها، نوشیدنی های غیر الکلی و آب بطری کاربرد دارند.

فیلترهای ممبران (غشایی) پلی اتر سولفون سری GDPES DuoGrade، با داشتن لایه میکروفیبر بورسیلیکات برای شفاف سازی محلول های با ذرات سنگین در صنایع غذایی و نوشیدنی، دارویی، بیولوژیکی و شیمیایی بسیار مناسبند.

فیلترهای ممبران (غشایی) پلی اتر سولفون سری GSPES، کارتریج های با طول عمر بالا و ماندگاری عالی که بدلیل دولایه بودن برای شفاف سازی و تصفیه طیف گسترده ای از مایعات با ذرات سنگین در صنایع غذایی، نوشیدنی، دارویی، بیولوژیکی و کاربردهای شیمیایی با خلوص بالا مناسبند. دامنه میکرونی فیلترهای المنت سری GSPES، 0.2، 0.45 و 0.65 میکرون می باشد و طرح دولایه ای آن ها در عین محافظت از مراحل فیلتراسیون استریل پی در پی، جریانی عالی ایجاد می کند.

فیلترهای شاخه ای سری GSPES برای فیلتراسیون آب بطری، آب میوه، نوشابه ها، محلول های دارویی فله و مواد شیمیایی فله و ریز کاربرد دارند.

فیلترهای ممبران (غشایی) پلی اتر سولفون سری BRPES، با حذف ذرات کوچک در طیف گسترده ای از مواد غذایی، و نوشیدنی ها، محصولات بیولوژیکی و واسطه های دارویی، مراحل کشت مواد، فیلتراسیون محلول های شیمیایی، عیب یابی، فراکسیون خون و سرم کاربرد دارند.

فیلترالمنت های نامتقارن با ممبران هیدرولیکی پلی اتر سولفونی تک لایه، با طراحی منحصر به فرد، سازگاری گسترده ای با انواع مواد شیمیایی، دبی بالا با افت فشار کم دارند. فیلتر کارتریج های BRPES را می توان به عنوان مرحله نهایی فیلتراسیون یا به عنوان پیش فیلتر در تصفیه های عقیم سازی به کار برد.

فیلترهای ممبران (غشایی) پلی اتر سولفون سری PPES مناسب تصفیه استریل و محلول های دارویی و بیولوژیکی با خلوص بالا است. شمع های PPES به عنوان فیلترهای عقیم سازی مطابق با دستورالعمل های HIMA و ASTM F838-05 می باشند. در فیلتراسیون انواع واکسن ها، راه حل های تراکمی انبوه (LVP)، اب برای تزریق، عیب یابی، بویایی، محیط کشت سلول و بافت، محلول های پروتئینی، و سرم و فراورده های خونی مناسبند.

محفظه های (بدنه) فیلتر (Filter Housings):

گروه فیلتر سازی ما با ارائه مجموعه گسترده ای از محفظه های (بدنه فیلتر) فیلتر (Filter Housings)، برای فیلترهای ساده ای چون فیلتر سبدی، فیلترهای شمعی، فیلترهای استینی یا کیسه ای گرفته تا فیلترهای شمعی پرجریان و فیلترهای آستینی یا کیسه ای با کارایی بالا در خدمت صنعت تصفیه، پالایش و فیلتراسیون می باشد.

فیلترهای کیسه ای ساده از لحاظ کاربردی آسان و از لحاظ هزینه ای مقرون به صرفه هستند؛ گروه فیلترسازی ما طیف گسترده ای از آستین های فیلتر یا کیسه فیلتر و محفظه های (بدنه فیلتر) فیلتر (case) ارائه می دهد.

در صنایع غذایی پاکیزگی بدنه فیلتر بسار اهمیت دارد لذا بدنه های فیلترهای ما از جنس استنلس استیل (Stainless Steel) و صیقلی (polished) هستند.

انواع فیلترها با انواع بدنه یا محفظه های فیلتر:

فیلترهای آستینی یا فیلترهای کیسه ای:

فیلترهای آستینی یا فیلترهای کیسه ای

فیلترهای آستینی یا فیلترهای کیسه بسیار پر کاربرد و مقرون به صرفه هستند. فیلترهای کیسه ای عملکردی آسان، منطقه تصفیه بزرگ و هزینه عملیاتی کمی دارند.  بدنه فیلترهای آستینی یا کیسه ای قابل ارائه مدل های AFB، AFH، AFN، و AFZ هستند که برای کیسه های فیلتر سایز 1 (قطر 178، طول 432 میلی متر) و سایز 2 ( قطر 178، و طول 787 میلی متر ) در متریال های استلس استیل 316 و 304 موجود هستند.

قابلیت انتخاب میکرونی از 0.5 تا 800 میکرومتر وجود دارد.

فیلترهای شمعی صنایع غذایی (Candle Filters):

فیلترهای شمعی صنایع غذایی (Candle Filters)

برای صنایع غذایی تمیز بودن کامل بدنه های فیلتر بسیار حائز اهمیت است لذا بدنه استنلس استیل و سطح صیقلی این مهم را بخوبی برآورده می کند. برای اتصال شاخه ها در فیلترهای شمعی از اورینگ دوتایی و بست برای جلوگیری از نشتی و محکم کاری بیشتر استفاده می شود.

فیلترهای شمعی فیلترهای فشاری هستند که بیشتر در مراحل پیش تصفیه و تصفیه نهایی مایعات مورد استفاده قرار می گیرند. فیلتراسیون عمیق، طراحی فیلترها با توجه به نیاز مشتری، امکان بهینه سازی قیمت و عملکرد، سازگار با بدنه سازندگان دیگر از مزایای فیلترهای شمعی می باشد. فیلتراسیون ذرات از 0.1 تا 200 میکرون و تا فشار 12.5 بار و قدرت نامحدود از دیگر ویژگی های فیلترهای شمعی است.

از این نوع فیلترها درتصفیه آب ورودی، مدارها و خنک کننده ها استفاده می شود؛ در ماشین لباسشویی ها و حمام های اولتراسونیک، ایستگاه تست و حمام های گالوانیک نیز کاربرد دارند.

فیلترهای شمعی جریان بالا (High Flow Candle Filters):

فیلترهای شمعی جریان بالا

فیلترهای شاخه ای (شمعی) برای عملکرد بالا ( حداکثر 70 متر مکعب در ساعت) طراحی شده اند؛ از آنها بعنوان جایگزین در بدنه فیلترهای آستینی Marksman، Mad max و ... نیز استفاده می شود.

فیلترهای سبدی و فیلترهای اتوماتیک (Basket Filters and Automatic Filters):

فیلترهای سبدی و فیلترهای اتوماتیک (Basket Filters and Automatic Filters)

ساده ترین نوع فیلتر فیلتر غربال گری سبدی است که در مواردی که ذرات آلودگی درشتند ( > 50 میکرومتر ) و ماهیت آلودگی و ماده فیلتر شده باعث تمیز کردن دستی الک فیلتر استنلس استیل می شود، مورد استفاده قرار می گیرند. در مواردی که نیاز به فیلتراسیون مداوم است ما بدنه هایی با فیلترهای سبدی دوتایی پیشنهاد می کنیم.

فیلترهای اتوماتیک ماهله (MAHLE AUOMATIC FILTERS)، به دلیل عملکرد مستمر و کارآمد، و تصفیه کارآمد مایعات در صنایع زیادی کاربرد دارند.

بازدهی بالا و تصفیه مداوم همانگونه که گفتیم سبب استفاده از فیلترهای اتوماتیک ماهله (MAHLE FILTERS) در صنایع مختلفی حتی صنعت  حمل و نقل نیز شده است. این تداوم تصفیه فیلترهای ماهله (Mahle) فرایند تولید را بصورت منطقی پشتیبانی می کند و تصفیه بی دردسری فراهم می آورد. طراحی های فشرده و قوی فیلترهای المنت اتوماتیک ماهله (Mahle automatic filters) در فشارهای با دیفرانسیل بالا ذرات فیلتر شده را حفظ و از آزاد سازی آنها جلوگیری می کنند.

فیلتر المنت ماهله (Mahle Filter Element) مقادیر از 25 تا 5000 میکرومتر را تصفیه می کند در صورت درخواست مشتری پارامترهای دیگر در نظر گرفته خواهد شد. فیلترهای اتوماتیک ماهله مناسب انواع مایعات می باشند.

فیلترهای آستینی یا کیسه ای برای عملکرد های بالا (Sleeve Filters (Bag Filters) for High Performance):

فیلترهای آستینی یا کیسه ای برای عملکرد های بالا

فیلترهای کیسه ای یا آستینی با بازدهی بالا، برای خروجی های بالاتر ( بالای 30 مترمکعب در ساعت ) مدل های «چند کیسه ای» دارد که شامل چندین فیلتر آستینی (حداکثر 12 عدد) در یک بدنه فیلتر است. خروجی کل تا 250 متر مکعب در ساعت با لوله اتصال DN 300 نیز امکان پذیر است. بدنه فیلترها از جنس استنلس استیل 304 و 316 و بصورت صیقلی ساخته شده اند.

برای اطلاعات بیشتر در مورد انواع فیلترها و فیلتراسیون در صنایع مختلف، , و ارائه محصول مورد نظر هلدینگ مهندسی بازرگانی آتی تابناک سپند با افتخار پشتیبانی خود را اعلام می دارد. 

با ما در تماس باشید.