پمپ های آلفالاوال و قطعات یدکی پمپ آلفالاوال

همانگونه که می دانیم شرکت آلفالاوال از سازندگان معتبر صنعت پمپاژ، با پمپ های سانتریفیوژ و جابجایی مثبت خود در صنایع لبنی، غذایی، نوشیدنی، دارویی و ... از پیشتازان بی چون و چرای این صنعت می باشد. هلدینگ مهندسی بازرگانی آتی تابناک سپند با بیش از یک دهه تجربه در زمینه تأمین و عرضه قطعات و تجهیزات خط تولید صنایع مختلف غذایی، لبنی، نوشیدنی، دارویی و آرایشی، نفت، گاز و پتروشیمی، صنایع فولاد و استیل آمادگی خود را در جهت تآمین انواع پمپ های آلفالاوال از سری های مختلف و قطعات یدکی پمپ های آلفالاوال با قیمت استثنایی و شرایط تحویل باورنکردنی، اعلام می دارد.

با ما آینده در دستان شماست.

 

در این مقاله می خوانیم:

 

پمپ های سانتریفیوژ آلفالاوال، طرز کار و قطعات یدکی

انواع مدل های پمپ های سانتریفیوژ آلفالاوال

پمپ های رینگ مایع آلفالاوال، طرز کار و قطعات یدکی

انواع مدل های پمپ رینگ مایع آلفالاوال

روتاری لوب پمپ های آلفالاوال

انواع روتاری لوب پمپ های آلفالاوال، سری SRU و SX

فرم سفارش و استعلام خرید انواع پمپ 

 

 

انواع پمپ های آلفالاوال در یک نگاه:

انواع پمپ های الفالاوال

 

پمپ های سانتریفیوژ آلفالاوال (Alfa Laval Centrifugal Pumps):

سری های مختلف پمپ های سانتریفیوژ آلفالاوال برای صنایع غذا، لبنیات، نوشیدنی، دارویی و صنایع شیمیایی سبک طراحی شده اند. پمپ های سانتریفیوژ الفالاوال یا به صورت چند مرحله ای (Multi-Stage) طراحی شده اند یا شامل طرح هایی هستند که برای فشارهای ورودی بالا در نظر گرفته شده اند و در کل در عملکرد های با ویسکوزیته پایین کاربرد دارند.

پمپ های سانتریفیوژ الفالاوال برای زمان هایی که قیمت مناسب مد نظر است، بسیار پیشنهاد می شوند.

از ویژگی های پمپ های سانتریفیوژ الفالاوال می توان بازدهی و کارایی بالای آنها، مصرف برق کم، سر و صدای کم، NPSH کم و نگهداری آسان آنها را نام برد.

 

طرز کار پمپ های سانتریفیوژ آلفالاوال:

در پمپ سانتریفیوژ آلفالاوال، سیال به سمت چشم پروانه هدایت می شود و توسط پره های پروانه به حرکت دایره وار وادار می شود. در نتیجه این چرخش،پره های پروانه پمپ، نیروی مکانیکی به سیال وارد می کنند. سپس سیال با استفاده از نیروی گریز از مرکز از پروانه پمپ جدا و با سرعت و فشار زیاد از کانال پروانه خارج می شود.

قسمتی از شتاب سیال توسط محفظه پمپ (Pump Casing) یا بدنه پمپ به فشار تبدیل می شود؛ این کار قبل از اینکه سیال از پمپ خارج شود، انجام می گیرد. اصول و روش کار پمپ های سانتریفیوژ چند مرحله ای نیز مانند پمپ های گریز از مرکز معمولی است.

در پمپ های گریز از مرکز یا سانتریفیوژ چند مرحله ای، پمپ دارای چندین پروانه است که فشار را از مرحله ای به مرحله دیگر افزایش می دهند اما سرعت جریان ثابت است. پمپ های سانتریفیوژ چند مرحله ای یا چند پروانه ای، به گونه ای کار می کنند که گویی چندین پمپ سانتریفیوژ معمولی در یک مجموعه به هم وصل هستند و کار می کنند.

 

اجزا و قطعات یدکی پمپ های سانتریفیوژ الفالاوال:

پمپ های سانتریفیوژ یا گریز از مرکز آلفالاوال قطعات زیادی ندارند؛ هد پمپ به یک موتور الکتریکی استاندارد وصل است؛ پروانه به یک شفت که داخل محفظه پمپ و صفحه پشت (back plate) قرار دارد، بسته می شود. اجزا پمپ های سانتریفیوژ در ذیل توصیف شده اند:

 

پروانه (Impeller):

پروانه پمپ سانتریفیوژ الفالاوال

پروانه پمپ از نمونه قطعاتی است که بصورت قالبی ساخته می شوند و باز هستند، منظور از باز این است که پره های پروانه از جلو بازند. این نوع ساخت اجازه می دهد که بتوانید پروانه و پره ها را بازرسی کرده و فضای بین آنها را به راحتی ببینید. 

 

پروانه نیمه باز را براحتی می توان تمیز و پالیش کرد.

پروانه ها دارای دو یا چندین پره هستند که تعداد پره ها به نوع پمپ سانتریفیوژ بستگی دارد. قطر و پهنای پروانه رابطه مستقیم با کارایی پمپ سانتریفیوژ دارد.

 

محفظه پمپ (Pump Casing):

محفظه پمپ (pump casing)

محفظه پمپ های سانتریفیوژ آلفالاوال با فولاد یا استیل فشرده ساخته می شوند و با اتصلات پیچی کامل می شوند؛ البته می توان محفظه با اتصلات یا استرهای کلمپی تهیه کرد.

محفظه های پمپ برای خروجی چند موقعیتی، با انعطاف پذیری 360 درجه، طراحی می شوند.

 

صفحه پشت (Back Plate):

صفحه پشت (back plate)

صفحه پشتی پمپ های سانتریفیوژ الفالاوال از استیل فشرده ساخته می شوند که صفحه پشت به همراه محفظه پمپ، محفظه واقعی سیال (Chamber) که سیال در آن توسط پروانه منتقل می شود، را تشکیل می دهند.

 

 

مکانیکال سیل یا آب بند مکانیکی (Mechanical Seal):

اتصال بین شفت پمپ یا شفت موتور و محفظه پمپ توسط مکانیکال سیل، آب بند می شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد مکانیکال سیل ها، اجزا آنها و ... به ادامه مطلب بروید.

ادامه مطلب...

 

کف و پایه ها (shroud and legs):

اکثر پمپ ها دارای کف و پایه های قابل تنظیم هستند. کف به گونه ای عایق بندی شده است که سر و صدا را به حداقل برساند و از موتور در برابر آسیب ها محافظت کند.

 

شفت پمپ / اتصالات (Pump Shaft/Connections):

شفت پمپ (Pump Shaft)

اکثر پمپ ها شفت های شاخه ای دارند که توسط کوپلینک های فشرده به شفت های موتور وصل می شوند و با این طراحی استفاده از کلید ها حذف می شوند. استفاده از طرح مونتاژ شفت شاخه ای، روش حرکتی ساده و در عین حال ایمنی را فراهم می کند که لرزش و صدا را کاهش می دهد.

در پمپ های سانتریفیوژ چند مرحله ای، طول شفت پمپ بسته به تعداد پروانه های بکار رفته، متفاوت خواهد بود.

 

آداپتور (Adaptor):

اداپتور پمپ

اکثر پمپ های سانتریفیوژ مجهز به موتور الکتریکی استاندارد IEC هستند. اتصال بین موتور و صفحه عقب با استفاده از یک اداپتور ایجاد می شود، که می توانند به موتور الکتریکی با استاندارد IEC یا فریم C  متصل شوند.

پمپ های با موتورهای کوپل شده مستقیم، فاقد اداپتور هستند.

 

 

مدل های مختلف پمپ های سانتریفیوژ الفالاوال:

پمپ های سانتیریفیوژ یا گریز از مرکز آلفالاوال دارای مدل و سری های مختلفی است که در ادامه شرح داده می شوند:

 

پمپ سانتریفیوژ آلفالاوال سری LKH:

LKH Series

پمپ های سانتریفیوژ الفالاوال سری LKH پمپ های گریز از مرکز بسیار کارامد و از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه ای هستند که پاسخگوی الزامات بهداشتی، رفتار ملایم با محصول و مقاومت شیمیایی، هستند.

پمپ های سانتریفیوژ سری LKH آلفالاوال در دوازده سایز موجود هستند:

LKH-5, LKH-10, LKH-15, LKH-20, LKH-25, LKH-35, LKH-40, LKH-45, LKH-50, LKH-60, LKH-70, LKH-80

در پمپ های سانتریفیوژ آلفالاوال سری LKH سرعت جریان برای 50 هرتز تا 440 مترمکعب بر ساعت و فشار دیفرانسیل تا 11.5 بار و برای 60 هرتز تا 440 متر مکعب بر ساعت و فشار دیفرانسیل 16 بار خواهد بود.

 

پمپ سانتریفیوژ الفالاوال سری LKH چند مرحله ای ( LKH-Multistage ):

LKH-Multistage

پمپ های سانتریفیوژ آلفالاوال سری LKH چند مرحله ای، پمپ هایی هستند که برای ظرفیت پایین و کاربردهایی که فشار خروجی بالایی دارند، مناسب هستند بطور مثال در ساخت ماالشعیر، اسمسیز معکوس (Reverse Osmosis)، و یا تصفیه و فیلتراسیون بالا.

پمپ های سانتریفیوژ LKH چند مرحله ای در مدل های 2، 3 و یا 4 مرحله ای موجود هستند. در این پمپ ها به ترتیب از 2 پروانه، 3 پروانه و یا 4 پروانه استفاده می شود.

پمپ های سانتریفیوژ الفالاوال سری LKH چند مرحله ای در 6 اندازه وجود دارند:

 

سایز پمپ سانتریفیوژ الفالاوال سری LKH-Multistage

تعداد مرحله ها یا تعداد پروانه ها در هر پمپ

LKH-112

2

LKH-113

3

LKH-114

4

LKH-122

2

LKH-123

3

LKH-124

4

 
 

سرعت جریان در پمپ سانتریفیوژ LKH-Multistage برای 50 هرتز تا 75 متر مکعب در ساعت و فشار خروجی تا 40 بار و با فشارهای تقویت کننده تا 19 بار، و برای 60 هرتز تا 80 متر مکعب بر ساعت و تقویت فشار تا 26 بار خواهد بود.

برای فشارهای ورودی بیشتر از 10 بار، یک موتور ویژه استفاده می شود که به دلیل فشار بر محور، شامل یاتاقان های (Bearings) تماس زاویه ای، ثابت و پیوسته هستند.

 

پمپ سانتریفیوژ آلفالاوال سری LKHP پرفشار:

Pump LKHP

پمپ های سانتریفیوژ سری LKHP برای کنترل فشارهای ورودی بالا ساخته شده اند، در طراحی آنها محفظه پمپ و صفحه پشت تقویت شده بکار رفته است. پمپ های سانتریفیوژ الفالاوال سری LKHP برای کاربردهای اسمسیز معکوس، تک فیلتراسیون و فیلتراسیون بالا، طراحی شده اند.

پمپ های سانتریفیوژ آلفالاوال مدل LKHP در 9 اندازه موجود هستند:

LKHP-10, LKHP-15, LKHP-20, LKHP-25, LKHP-35, LKHP-40, LKHP-45, LKHP-50, LKHP-60

پمپ های سانتریفیوژ سری LKHP برای فشار ورودی تا 40 بار طراحی شده اند. سرعت جریان برای 50 هرتز تا 240 متر مکعب بر ساعت با فشار دیفرانسیل تا 8 بار و برای 60 هرتز تا 275 متر مکعب بر ساعت با فشار دیفرانسیل 11 بار، خواهد بود.

برای این فشارهای ورودی بالا، یک موتور ویژه وجود دارد که به دلیل فشار بر محور دارای یاتاقان های تماسی، زاویه ای ثابت هستند.

 

پمپ سانتریفیوژ آلفالاوال سری LKHSP:

Pump LKHSP

پمپ سانتریفیوژ آلفالاوال مدل LKHSP یا پمپ خودکار، برای پمپاژ سیال هایی که حاوی هوا یا گاز هستند طراحی شده اند. پمپ های سانتریفیوژ مدل LKHSP در صنایع غذایی، صنایع شیمیایی، صنایع دارویی و دیگر صنایع مشابه کاربرد دارند.

از پمپ های سانتریفیوژ آلفالاوال سری LKHSP برای تخلیه تانک ها و مخزن ها و یا به عنوان پمپ برگشت CIP می توان استفاده کرد زمانی که خطر مخلوط هوا یا گاز با سیال در خط ساکشن وجود دارد. پمپ سانتریفیوژ آلفالاوال مدل LKHSP قادر است خلاء 0.6 بار بوجود آورد که البته این کار بستگی به اندازه پمپ دارد.

پمپ های سانتریفیوژ مدل LKHSP را می توان به صورت کامل همراه با مخزن، شیر یک طرفه (Non-return Valve) بصورت نرمال بسته در سمت ورودی و یک سه راهی و شیر یک طرفه که به صورت نرمال باز است برای خط بای پس (By-pass Line) تأمین کرد.

پمپ سانتریفیوژ آلفالاوال مدل LKHSP در 5 سایز وجود دارد:

LKHSP-10, LKHSP-20, LKHSP-25, LKHSP-35, LKHSP-40

سرعت جریان در پمپ سانتریفیوژ آلفالاوال مدل LKHSP تا 90 متر مکعب در ساعت و فشار دیفرانسیل برای 50 هرتز، 8 بار و برای 60 هرتز، 11 بار خواهد بود.

 

پمپ سانتریفیوژ آلفالاوال سری LKHI:

پمپ های سانتریفیوژ آلفالاوال سری LKHI همانند پمپ های سانتریفیوژ سری LKH هستند اما این پمپ های سری LKHI برای فشار ورودی تا 16 بار مناسبند. پمپ های سانتریفیوژ مدل LKHI برای این محدوده فشار ورودی به دلیل اینکه بوسیله یک شفت سیل داخلی آبند شده اند، کارایی دارند.

پمپ های سانتریفیوژ آلفالاوال مدل LKHI در 9 سایز موجود هستند:

LKHI-10, LKHI-15, LKHI-20, LKHI-25, LKHI-35, LKHI-40, LKHI-50, LKHI-60

سرعت جریان در پمپ های سانتریفیوژ سری LKHI برای 50 هرتز، 240 متر مکعب در ساعت با فشار دیفرانسیل تا 8 بار و برای 60 هرتز، سرعت جریان 275 متر مکعب در ساعت با فشار دیفرانسیل 11 بار خواهد بود.

برای فشار ورودی بالاتر از 10 بار، یک موتور ویژه وجود دارد که به دلیل فشار بر محور، از یاتاقان های تماسی زاویه دار ثابت پیوسته استفاده می کند.

 

پمپ سانتریفیوژ آلفالاوال سری LKH-UltraPure

Pump LKH-UltraPure

پمپ های سانتریفیوژ آلفالاوال مدل LKH-UltraPure، پمپ هایی هستند که برای کاربردهای با خلوص بالا مانند آب برای تزریق (WFI) طراحی شده اند.

پمپ های سانتریفیوژ الفالاوال سری LKH-UltraPure بصورت تجهیزات کامل برای تخلیه قابل ارائه خواهد بود: لوله، اتصالات و شیر ها (valves)

ویژگی دیگر پمپ های سانتریفیوژ مدل LKH-UltraPure آلفالاوال ویژگی خود تخلیه کنی است؛ چون محفظه خروجی پمپ تا 45 درجه می چرخد.

پمپ های سانتریفیوژ آلفالاوال مدل LKH-UltraPure در 5 سایز موجود هستند:

LKH-UltraPure-10, LKH-UltraPure-20, LKH-UltraPure-25, LKH-UltraPure-35, LKH-UltraPure-40

سرعت جریان در پمپ های سانتریفیوژ آلفالاوال مدل LKH-UltraPure برای 50 هرتز، تا 90 متر مکعب در ساعت و فشار دیفرانسیل 8 بار است و برای 60 هرتز تا فشار دیفرانسیل 11 بار خواهد بود.

 

پمپ سانتریفیوژ آلفالاوال سری C:

Pump C-series

پمپ های سانتریفیوژ سری C پمپ هایی اصلی و همه منظوره آلفالاوال هستند که برای کاربردهای کم تقاضا طراحی شده اند. مدل C آلفالاوال برای نیازهای بهداشتی طراحی شده اند و می توانند در محل تمیز (Clean In Place) شوند.

پمپ های سانتریفیوژ آلفالاوال سری C در 5 سایز موجود است:

C114, C216, C218, C328, C4410

سرعت جریان در پمپ های سانتریفیوژ آلفالاوا سری C، برای 60 هرتز، 227 متر مکعب بر ساعت و فشار دیفرانسیل 10 بار خواهد بود.

 

پمپ های رینگ مایع آلفالاوال (Alfa Laval Liquid Ring Pumps ):

پمپ های رینگ مایع آلفالاوال، پمپ هایی هستند که به طور خاص برای صنایع غذایی، صنایع شیمیایی و صنایع دارویی جاییکه سیال دارای هوا یا گاز باشد، طراحی شده اند.

پمپ های رینگ مایع آلفالاوال پمپ های خودکاری هستند که زمانی که نیمه با سیال پر شد قادر است پمپاژ را از خط ساکشنی که بخشی با هوا یا گاز پر شده است، شروع کند. بدلیل خودکار بودن پمپ هی رینگ مایع آلفالاوال، گزینه های ایده الی برای پمپ های برگشت در سیستم CIP هستند.

 

برخی از ویژ گی های پمپ های رینگ مایع آلفالاوال:

-خودکار هستند ( زمانی که محفظه پمپ تا نصف از سیال پر شده است)

-مناسب برای سیال های دارای هوا یا گاز

-بازدهی بالا

-نگهداری آسان

 

طرز کار پمپ های رینگ مایع آلفالاوال:

liquid ring Pumps

پمپ های رینگ مایع آلفالاوال در اصل پمپ سانتریفیوژ یا گریز از مرکز هستند. اما پمپ های رینگ مایع زمانی که تا نیمه پر شوند، به صورت خودکار خواهند بود. ویژگی خودکار بودن پمپ های رینگ مایع آلفالاوال به دلیل طراحی پروانه، تلرانس کم بین پروانه و محفظه پمپ و به دلیل کانال جانبی است که در محفظه پمپ یا پوشش جلویی، ساخته شده است.

خط تخلیه باید یک تا 2 متر از اتصالات خروجی پمپ به صورت عمودی به سمت بالا هدایت شود، این کار برای حفظ حلقه مایع در کانال های جانبی ضروری است.

توالی یک بخش بین دو پره پروانه در یک چرخش به صورت ذیل انجام می گیرد:

a) در حفره بین پره ها حجم معینی از سیال وجود دارد که در تماس با کانال نیست.

a. به b) حفره در تماس با کانال به تدریج عمق تر می شود. بخشی از سیال بین پره ها کانال را پر می کند. نیروی گریز از مرکز سیال را به بیرون هل می دهد و در نتیجه خلائی در مرکز پروانه ایجاد می شود.

b. به c) عمق کانال هنوز بیشتر می شود. حجم مایع به خارج هل داده می شود و در نتیجه فضای بین پره ها خالی می شوند (بدون سیال می شود) فضای خالی افزایش می یابد تا جاییکه به بیشترین حد خود می رسد و کانال بیشترین عمق را دارا خواهد بود.

d) خلاء ایجاد شده باعث می شود هوا از خط مکش به ورودی d برود.

d. به e) هوا و سیال توسط پروانه چرخیده می شوند تا جاییکه عمق کانال کاهش یابد. حجم بین پره ها کم کم کاهش می یابد چون عمق کانال کم شده است و نتیجتاً فشار در مرکز پروانه ایجاد می شود.

e) سیال هنوز به بیرون هل داده می شود و هوا در مرکز پروانه باقی می ماند. همان حجم هوا که در ورودی ایجاد شده بود، اکنون از طریق دهانه در بخش e به دلیل افزایش فشار در مرکز پروانه، خارج می شود.

e. به a) بخش بین پره ها دوباره با سیال پر می شود زمانی که سیال از کانال گذر کرده و فقط هوا و نه سیال، پمپاژ می شود.

چرخه ای که توضیح داده شد و در تصویر ملاحظه می شود به طور مداوم تکرار می شود؛ چون پروانه دارای چندین بخش است و چرخش در 50 هرتز، 1500 دور بر دقیقه و در 60 هرتز، 1800 دور بر دقیقه خواهد بود.

زمانی که همه هوا از خط مکش همانگونه که توضیح داده شد خارج شود، چرخه برای سیال تکرار می شود. پمپ حالا به عنوان پمپ مایع کار می کند.

 

اجزا و قطعات یدکی پمپ های رینگ مایع آلفالاوال:

مانند پمپ های سانتریفیوژ، پمپ های رینگ مایع آلفالاوال هم فاقد قطعات بسیار هستند. هد پمپ به یک موتور الکتریکی استاندارد وصل می شود. پروانه بر روی شفت پمپ در محفظه پمپ و پوشش بدنه، قرار می گیرد.

 

پروانه پمپ (Impeller):

پروانه پمپ رینگ مایع آلفالاوال به صورت قالبی با پره های شعاعی مستقیم ساخته می شود. پروانه پمپ رینگ مایع آلفالاوال تنها در یک سایز وجود دارد.

 

 

محفظه پمپ (Pump casing) و پوشش محفظه (Casing cover):

محفظه پمپ بصورت قالبی ساخته شده و همراه با اتصالات پیچی و آسترهای کلمپی کامل می شود. پوشش محفظه پمپ نیز بصورت قالبی با یا بدون کانال ساخته می شود. وجود کانال بستگی به نوع و سایز پمپ دارد. محفظه پمپ و پوشش محفظه با هم فضایی (chamber) را تشکیل می دهند که سیال در آن بوسیه پروانه منتقل می شود.

 

مکانیکال سیل یا آب بند مکانیکی (Mechanical Seal):

اتصال بین شفت پمپ یا شفت موتور و محفظه پمپ بوسیله مکانیکال سیل آب بند می شود. برای اطلاع از انواع مکانیکال سیل ها و طرز کار آنها به ادامه مطلب بروید.

ادامه مطلب...

 

کف و پایه ها (Shroud and Legs):

shroud and legs

پمپ های مجهز به موتورهای استاندارد IEC از کف و پایه استفاده می کنند.

 

اتصالات یا شفت پمپ (Pump Shaft/Connections):

بیشتر پمپ ها شفت های شاخه ای دارند که به شفت های موتور توسط کوپلینگ های فشرده، وصل می شوند.

 

آداپتور (Adaptor):

برای پمپ های مجهز به موتور الکتریکی استاندارد IEC، اتصال بین موتور و محفظه پمپ با استفاده از اداپتور انجام می شود.

( در پمپ رینگ مایع آلفالاوال مدل MR-300 از اداپتور استفاده نشده است.)

 

مدل های مختلف پمپ های رینگ مایع آلفالاوال:

پمپ رینگ مایع آلفالاوال در سری MR وجود دارد.

پمپ رینگ مایع آلفالاوال سری MR:

سری MR پمپ های رینگ مایع آلفالاوال در 4 سایز وجود دارد:

MR-166S, MR-185S, MR-200S, MR-300

پمپ های رینگ مایع سری MR آلفالاوال تا فشار ورودی 4 بار را پوشش می دهند. سرعت جریان تا 80 متر مکعب بر ساعت و فشار دیفرانسیل 5 بار برای 50 هرتز و فشار دیفرانسیل 6 بار برای 60 هرتز خواهد بود.

 

روتاری لوب پمپ های آلفالاوال (Alfa Laval Rotary Lobe Pumps):

روتاری لوب پمپ های الفالاوال به گونه ای طراحی شده اند که نمی توان به اجزا پمپ دست زد؛ بدلیل ساختار فولاد ضد زنگ (استلس استیل) و پمپاژ نرم  برای کاربردهای بهداشتی در صنایع مختلف چون صنایع غذایی، صنایع نوشیدنی، صنایع لبنیات و دارویی مورد استفاده قرار می گیرند.

از ویژگی های روتاری لوب پمپ های آلفالاوال می توان به انتقال آرام مواد معلق ظریف اشاره کرد، عملکرد روتاری لوب پمپ های آلفالاوال دو جهته است گرچه اندازه ای جمع و جور دارند اما از لحاظ عملکردی فوق العاده هستند و نیاز به انرژی ورودی کم دارند. روتاری لوب پمپ های الفالاوال قابلیت پمپاژ موادی را دارند که به برش حساسند. نگهداری از این گونه پمپ ها آسان است.

 

طرز کار روتاری لوب پمپ های آلفالاوال:

روتاری لوب پمپ های آلفالاوال از طراحی معمولی بر خوردارند و بدون تماس قسمت های داخلی در هد پمپ کار می کنند. اصل پمپاژ با اشاره به دیاگرام زیر که جابجایی سیال را از ورودی پمپ به خروجی نشان می دهد، توضیح داده شده است؛

طرز کار روتاری لوب پمپ

روتورها توسط یک چرخ دنده در چرخ دنده پمپ به حرکت در می آیند. گیربکس هماهنگ سازی دقیق یا زمان بندی روتورها را فراهم می کند. حرکت ضد چرخش روتورها در داخل هد پمپ، سیال را در پمپ در شکاف های تشکیل شده بین مکان روتور و فضای داخلی روتور، منتقل می کند.

از نظر هیدرولیکی، حرکت ضد چرخشی روتورها، خلائی ایجاد می کند که به فشارهای جوی یا دیگر فشارهای خارجی اجازه می دهد به سیال در محفظه پمپ نیرو وارد کند. وقتی روتورها می چرخند، حفره ای که در حال منبسط شدن است تشکیل می شود که با سیال پر می شود. هنگامی که روتورها جدا می شوند، هر مکان روتور یک حفره تشکیل می دهد. مش بندی روتور باعث می شود حفره کوچک شود در حالی که سیال به سمت درگاه خروجی پمپ جابجا می شود.

 

مدل های مختلف روتاری لوب پمپ های آلفالاوال:

روتاری لوب پمپ های آلفالاوال هم می توانند بدون شفت (بدون درایو) یا با درایو مانند موتور الکتریکی، موتور هوا و یا موتور بنزینی یا دیزلی عرضه شوند.

مدل های روتاری لوب پمپ های آلفالاوال به قرار ذیل هستند:

 

روتاری لوب پمپ آلفالاوال سری SRU:

Pump SRU

روتاری لوب پمپ های آلفالاوال سری SRU برای کاربردهای عمومی و انتقال مواد در صنایع نوشیدنی، صنایع لبنیات، غذا و فرایندهای تولید شیمیایی طراحی شده اند.

روتاری لوب پمپ آلفالاوال سری SRU در 6 سری موجودند که هر کدام دارای دو هد پمپ جابجایی و دو ماده متفاوت شفت می باشند.

جابجایی (Displasement)، مقدار نظری سیال است که پمپ در هر چرخش، انتقال می دهد.

ماده استنلس استیل دوبل (Duplex Stainless Steel) برای فشارهای بالاتر استفاده می شوند.

روتاری لوب پمپ های آلفالاوال سری SRU در سری 1-4 دارای گیربکس نصب شده جهانی هستند که به آنها این امکان را می دهد در درگاه های ورودی و خروجی به صورت عمودی یا افقی با تغییر در پایه آن نصب شوند. برای سری های بزرگتر 5 و 6 مدل SRU روتاری لوب پمپ ها، با ساخت اختصاصی گیربکس، ورودی و خروجی یا بصورت افقی یا به صورت عمودی طراحی می شوند.

در روتاری لوب پمپ های آلفالاوال سری SRU، سرعت جریان تا 106 متر مکعب بر ساعت و فشار تا 20 بار خواهد بود.

مدل های مختلف روتاری لوب پمپ آلفالاوال سری SRU در جدول زیر آورده شده است:

SRU Series Pump Head Code Gearbox Shaft SRU Model litres/rev Diffrential Pressure Max Speed
1 005 L or H D SRU1/005/LD or HD 0.053 8 1000
008 L or H D SRU1/008/LD or HD 0.085 5 1000
2 013 L or H S SRU2/013/LS or HS 0.128 10 1000
013 L or H D SRU2/013/LD or HD 0.129 15 1000
018 L or H S SRU2/018/LS or HS 0.181 7 1000
018 L or H D SRU2/018/LD or HD 0.182 10 1000
3 027 L or H S SRU3/027/LS or HS 0.266 10 1000
027 L or H D SRU3/027/LD or HD 0.266 15 1000
038 L or H S SRU3/038/LS or HS 0.384 7 1000
038 L or H D SRU3/038/LD or HD 0.384 10 1000
4 055 L or H S SRU4/055/LS or HS 0.554 10 1000
055 L or H D SRU4/055/LD or HD 0.554 20 1000
079 L or H S SRU4/079/LS or HS 0.79 7 1000
079 L or H D SRU4/079/LD or HD 0.79 15 1000
5 116 L or H S SRU5/116/LS or HS 1.16 10 600
116 L or H D SRU5/116/LD or HD 1.16 20 600
168 L or H S SRU5/168/LS or HS 1.68 7 600
168 L or H D SRU5/168/LD or HD 1.68 15 600
6 260 L or H S SRU6/260/LS or HS 2.60 10 500
260 L or H D SRU6/260/LD or HD 2.60 20 500
353 L or H S SRU6/353/LS or HS 3.53 7 500
353 L or H D SRU6/353/LD or HD 3.53 15 500
L: Horizental Porting
H: Vertical Porting
S: Stainless Steel
D: Duplex Stainless Steel

 

روتاری لوب پمپ آلفالاوال سری SX:

Pump SX

روتاری لوب پمپ های آلفالاوال مدل SX به گونه ای طراحی شده اند که در مکان های بسیار تمیز استفاده می شوند جاییکه بهداشت حیاتی است بنابراین این مدل SX روتاری لوب پمپ آلفالاوال مناسب برای برنامه های دارویی، بیوتکنولوژی، صنایع شیمیایی خوب و صنایع غذایی ویژه هستند.

روتاری لوب پمپ آلفالاوال مدل SX همانند مدل SRU در سری 1-4 دارای گیربکس نصب شده جهانی هستند که به آنها این امکان را می دهد در درگاه های ورودی و خروجی به صورت عمودی یا افقی با تغییر در پایه آن نصب شوند. برای سری های بزرگتر 5، 6 و 7 مدل SX روتاری لوب پمپ ها، با ساخت اختصاصی گیربکس، ورودی و خروجی به صورت عمودی طراحی می شوند.

مدل SX در 7 سری موجود است که هر کدام دارای دو هد پمپ جابجایی می باشند.

در روتاری لوب پمپ های الفالاوال سری SX، سرعت جریان تا 115 متر مکعب بر ساعت و فشار تا 15 بار خواهد بود.

در جدول زیر مدل های مختلف روتاری لوب پمپ آلفالاوال سری SX آورده شده است:

SX Series Pump Head Code Gearbox SX Model litres/rev Diffrential Pressure Max Speed
1 005 H or U SX1/005/H or U 0.05 12 1400
007 H or U SX1/007/H or U 0.07 7 1400
2 013 H or U SX2/013/H or U 0.128 15 1000
018 H or U SX2/018/H or U 0.181 7 1000
3 027 H or U SX3/027/H or U 0.266 15 1000
035 H or U SX3/035/H or U 0.35 7 1000
4 046 H or U SX4/046/H or U 0.46 15 1000
063 H or U SX4/063/H or U 0.63 10 1000
5 082 H SX5/082/H 0.82 15 600
115 H SX5/115/H 1.15 10 600
6 140 H SX6/140/H 1.40 15 500
190 H SX6/190/H 1.90 10 500
7 250 H SX7/250/H 2.50 15 500
380 H SX7/380/H 3.80 10 500
H - Vertical Port (EHEDG approved)
U - Universal mounting (not EHEDG approved)

 

برای سفارش و استعلام پمپ مورد نظرتان از برند آلفالاوال یا برندهای دیگر پرسشنامه ذیل را پر کرده و برای ما بفرستید؛ ما در اسرع وقت و با بهترین قیمت، بهترین شرایط پرداخت و تحویل در خدمتتان خواهیم بود.

فرم سفارش و استعلام خرید انواع پمپ...

 

«با هلدینگ مهندسی بازرگانی آتی تابناک سپند آینده در دستان شماست»