شیر مخروطی یا سماوری یا پلاگ ولو

ما در هلدینگ مهندسی بازرگانی آتی تابناک سپند هدف خود را بر آن داشته ایم حامی و پاسخگوی همه نیازهای مشتریان خود باشیم. تأمین و عرضه انواع شیرهای صنعتی (Industrial Valves) از برندهای اورجینال و محبوب گام دیگری است که هلدینگ مهندسی بازرگانی آتی تابناک سپند در جهت مرتفع سازی نیازهای مشتریان خود در صنایع مختلف لبنی، غذایی، نوشیدنی، نفت و پتروشیمی و صنایع شیمیایی و دارویی برداشته است.

برای تهیه انواع شیرهای صنعتی، قطعات یدکی انواع ولوها، سرویس کیت های انواع ولوها و... از برندهای اورجینال و غیر اورجینال با ما در ارتباط باشید. 

 

«با ما آینده در دستان شماست»

 

شیر سماوری یا مخروطی یا پلاگ ولو (Plug Valve) چیست؟

شیر سماوری یا پلاگ ولو شیری است که حرکت چرخشی 90 درجه ای دارد و برای قطع و وصل جریان از یک شاخه یا پلاگ مخروطی یا استوانه ای استفاده می کند. شکل دیسک در شیر پلاگ به شکل شاخه یا پلاگین است که مجرایی برای عبور جریان دارد.

در زمانیکه ولو باز است این مجرا با جریان در یک خط قرار دارند؛ اما زمانیکه شاخه یا پلاگ از موقعیت باز 90 درجه می چرخد، قسمت سخت پلاگ، شیر را می بندد و مسیر جریان قطع می شود.

شیرهای مخروطی یا پلاگ ولو در زمانیکه که عملکرد سریع نیاز باشد به جای شیرهای دروازه ای (Gate Valve) مورد استفاده قرار می گیرند. و البته در موقعیت های فشار و دمای بالا نیز می توان از شیرهای پلاگین استفاده کرد.

 

انواع شیرهای پلاگ (Plug Valve)

 

شیرهای پلاگ در دو شکل روان کاری شده و روان کاری نشده با نمونه های متفاوت پورت ورودی وجود دارند.

1-شیرهای پلاگ روغن کاری شده یا روان کاری شده (Lubricated Plug Valve):

 

شاخه یا پلاگ داخل ولو شاخه ای یا پلاگ ولو، یک حفره در وسط محور خود دارد که در تصویر ذیل می توان مشاهده کرد: محفظه روان کننده در پایین و اتصالات آب بند در بالای ولو، مواد روان کننده را تأمین می کنند.

چک ولو یا شیر یک طرفه کوچکی در پایین اتصالات تزریق روان کننده قرار دارد، در زمانیکه آب بند به حفره تزریق می شود این شیر یک طرفه از تزریق اب بند در زمان جریان معکوس جلوگیری می کند.

سطح پلاگ به طور مداوم توسط آب بندی که از حفره مرکزی از طریق سوراخ های شعاعی به داخل شیارهای روان کننده سطح پلاگ حرکت می کند، روان کاری می شود. دلیل نیاز به روان کاری این است که اکثر شیرهای پلاگ یا شاخه ای ساختار کاملاً فلزی دارند.

شکاف باریک اطراف پلاگ ممکن است نشتی ایجاد کند، اگر شکاف را کاهش دهید، اصطحکاک افزایش می یابد و پلاگ در داخل بدنه ولو گیر می کند.

 

 

روان کننده باعث می شود نیرویی که برای باز و بسته شدن ولو نیاز است، کاهش یابد و حرکت پلاگ روان شود. روان کننده همچنین از خوردگی پلاگ جلوگیری می کند.

باید در نظر داشت که مواد روان کننده با سیال درون سیستم لوله کشی سازگار باشد. مواد روان کننده نباید در سیال حل شوند یا توسط آن شسته شوند چوم ممکن است سبب آلودگی سیال شوند یا به سیل (Seal) بین پلاگ و بدنه آسیب بزند و سبب نشتی شود. اب بند استفاده شده می بایست در برابر درجه حرارت محیط مقاومت کند.

شیرهای پلاگ روان کاری شده در سایزهای بزرگ نیز موجود ست و در موقعیت هایی که دما و فشار کاری بالاست نیز مناسبند. پلاگ ولو ها کمتر ساییده می شوند و در محیط های مختلف در برابر خوردگی بخوبی مقاومت نشان می دهند.

 

2-شیرهای پلاگ یا شاخه ای روان کاری نشده ( Non-lubricated Plug Valves ):

 

در شیرهای شاخه ای یا پلاگ ولو های روان کاری نشده از آستین (Sleeve) یا آستر (Liner) الاستومری غیر فلزی استفاده می شود. این آستین در حفره بدنه ولو نصب می شود. پلاگ یا شاخه مخروطی صیقلی (Polished) شبیه یک گوه (Wedge) عمل می کند و آستین را به بدنه ولو فشار می دهد.

 

 

این آستین غیرفلزی اصطحکاک بین شاخه یا پلاگ را با بدنه شیر کاهش می دهد. شیرهای شاخه ای یا پلاگ روان کاری نشده، به کمترین تعمیر و نگهداری نیاز دارند. چون سیت (Seat) ولوهای پلاگ غیرفلزی است از ولوهای پلاگ یا شیرهای شاخه ای نمی توان در موقعیت های با دمای بالا استفاده کرد.

شیرهای شاخه ای روان کاری شده و شیرهای شاخه ای روان کاری نشده شات اف (Shutoff) حباب گیر خوبی ارائه می دهند و از لحاظ اندازه جمع و جور هستند.

 

3-شیرهای شاخه ای چند پورتی (Multi-Port Plug Valve):

 

در تصویر زیر شیر شاخه ای یا پلاگ ولو چند پورتی سه راه (3-way Multiport Plug Valve)  را می توانید ببینید. تصاویر بالا شیر پلاگ سه پورت سه راه نشان داده شده و در تصاویر پایین شیر شاخه ای دو پورت سه راه نمایش داده شده است.

 

 

از شیرهای پلاگ چند پورت (Multi-Port Plug valve) در خطوط انتقال یا در موقعیت هایی که خطوط جریان به سمت دیگر تغییر می کنند یا اصطلاحاً دایورت می شوند، استفاده می شوند. از یک شیر چند منظوره یا چند پورت تک می توان به جای سه یا چهار شیر دروازه ای (Gate Valve) یا نمونه های دیگر شیرهای شات آف استفاده کرد. 

گاهی اوقات شیر چند منظوره پلاگی جریان را بطور کامل قطع نمی کند (Shutoff). برای اینکه شیرهای چند منظوره یا چند پورتی سماوری به درستی کار کنند در مشخص کردن ترتیب پورت ها می بایست دقت بسیاری صورت گیرد.

 

قطعات یدکی شیرهای شاخه ای یا پلاگ ولوها (Plug Valves)

 

 

شیرهای شاخه ای یا پلاگ ولو معمولاً شامل بدنه (Body)، سرپوش (Bonnet)، پایه (Stem) و شاخه (Plug) هستند. در شیرهای شاخه ای روان کاری شده (Lubricated Plug Valve)،  سیت (Seat) بخش اصلی بدنه ولو است. در شیرهای پلاگ روان کاری نشده (Non-Lubricated Plug Valve) از سیت غیر فلزی برای بهبود نشتی و آب بندی شیر استفاده می شود.

 

انواع دیسک های شیر شاخه ای یا پلاگ ولو (Plug valve)

 

پلاگ ها یا گرد هستند یا مخروطی شکل. ولوهای شاخه ای ممکن است انواع متفاوتی از پورت ورودی داشته باشند که هرکدام می توانند درجه ورودی مختلفی داشته باشند.

 

پلاگ یا شاخه ها با پورت های ذیل موجودند:

-پورت مستطیلی:

متدوال ترین نوع پورت در پلاگ ولو ها پورت مستطیلی است. پورت مستطیلی حداقل 70% سطح مقطع لوله ی مرتبط را نشان می دهد.

 

-پورت گرد:

شیرهای شاخه ای با پورت گرد، دهانه گرد دارند. بصورت کامل سوراخ دار یا با سوراخ کمتر موجود هستند. از شیرهای شاخه ای با پورت گردی که سوراخ هایش کاهش یافته زمانی استفاده می شود که محدودیت جریان مهم نباشد.

 

-پورت الماسی:

شیر پلاگ با پورت الماسی درون شاخه یک پورت به شکل الماس دارد. همه شیرهای شاخه ای یا پلاگ ولو از نوع جریان محدود ونتوری (Venturi) هستند. پورت الماسی برای موقعیت هایی است که از سیستم گاز گرفته می شود.

در شکل های زیر می توانید پلاگ مخروطی را با پورت های مستطیلی، گرد و الماسی مشاهده کنید:

 

 

 

کاربردهای شیر سماوری یا پلاگ ولو (Plug Valve)

 

-از ولو پلاگ به عنوان شیرهای یک طرفه on/off (Stop Valve) استفاده می شود و این شیرها توانایی گرفتن حباب سیال در زمان شات اف را دارند.

-شیرهای شاخه ای یا پلاگ ولو ها برای سیال های مختلفی چون هوا، گاز، هیدروکربن، دوغاب، گل و لای و فاضلاب نیز استفاده می شوند.

-ولوهای پلاگ در موقعیت هایی که دما و فشار بالاست نیز کاربرد دارند.

 

فواید شیرهای مخروطی (سماوری) یا پلاگ ولو ها

 

-شیرهای پلاگ طراحی ساده ای دارند و قطعات شان اندک است.

-شیرهای شاخه ای یا پلاگ ولو به سرعت باز یا بسته یا قطع و وصل می شوند.

-به راحتی می توان شیرهای شاخه ای را در خط تعمیر کرد.

-ولوهای پلاگ بخوبی نشتی را کنترل می کنند.

-استفاده از ولوهای پلاگ چند پورتی یا چند منظوره باعث می شوند از تعداد کمی ولو در خطوط استفاده شود و به راحتی با ولوهای چند منظوره شاخه ای جهت جریان در خطوط تغییر می یابد.

 

معایب شیرهای مخروطی (سماوری) یا پلاگ ولو ها

 

-به دلیل اصطحکاک زیاد، ولوهای پلاگ به انرژی بیشتری برای کارکردن نیاز دارند. مصرف انرژی شان بالاست.

-شیرهای شاخه ای با سایزهای بزرگ را نمی توان بصورت دستی استفاده کرد و نیاز به اکچویتر دارند.

-در شیرهای پلاگ افت فشار به دلیل کاهش پورت وجود دارد.

-قیمت شیرهای شاخه ای یا پلاگ ولو از شیرهای توپی یا بال ولو (Ball Valve) در سایز و کلاس یکسان،  بیشتر است.

 

هلدینگ مهندسی بازرگانی آتی تابناک سپند آمادگی خود را جهت تأمین و عرضه انواع تجهیزات خط تولید اعم از انواع شیرهای صنعتی و قطعات یدکی مربوطه از برندهای مختلفی چون Alfa Laval، APV، GEA، Burkert، Samson، Spirax Sarco، DMN Westing House، Leybold، SMC، Flowserve، Nordson، Parker و برند فرانسوی Lri Sodime اعلام می دارد. جهت اطلاع از موجودی و استعلام قیمت شیر درخواستی از برند محبوب و مورد نظرتان ما با در ارتباط باشید.

 

با هلدینگ مهندسی بازرگانی آتی تابناک سپند آینده در دستان شماست.