شیر پروانه ای یا باترفلای ولو

ما در هلدینگ مهندسی بازرگانی آتی تابناک سپند هدف خود را بر آن داشته ایم حامی و پاسخگوی همه نیازهای مشتریان خود باشیم. تأمین و عرضه انواع شیرهای صنعتی (Industrial Valves) از برندهای اورجینال و محبوب گام دیگری است که هلدینگ مهندسی بازرگانی آتی تابناک سپند در جهت مرتفع سازی نیازهای مشتریان خود در صنایع مختلف لبنی، غذایی، نوشیدنی، نفت و پتروشیمی و صنایع شیمیایی و دارویی برداشته است.

برای تهیه انواع شیرهای صنعتی، قطعات یدکی انواع ولوها، سرویس کیت های انواع ولوها و... از برندهای اورجینال و غیر اورجینال با ما در ارتباط باشید. 

 

«با ما آینده در دستان شماست»

 

باتر فلای ولو یا شیر پروانه ای (Butterfly Valve) چیست؟

شیر پروانه ای یا باترفلای ولو، شیری با چرخش 90 درجه است که برای قطع و وصل و تنظیم جریان مورد استفاده قرار می گیرد. شیرهای پروانه ای سریع باز می شوند؛ چرخش 90 درجه دسته می تواند شیر را کاملاً باز یا بسته کند. معمولاً شیرهای پروانه ای در سیستم هایی استفاده می شوند که شات اف مثبت مورد نیاز نیست.

شیرهای باترفلای بزرگ معمولاٌ اکچویتر از نوع گیربکسی دارند، چرخ دستی (Hand Wheel) توسط گیربکس به پایه وصل می شود. این کار مصرف انرژی را کم می کند اما در عین حال عملکرد ولو نیز کند می شود. این نوع شیرپروانه ای های بزرگ می بایست در مکان های باز نصب شوند. اگر شیر پروانه ای در طول نصب بسته شد، سیت لاستیکی در برابر دیسک ولو قرار می گیرد و باز شدن ولو را دشوار می کند.

 

انواع شیرهای پروانه ای براساس ساختار بدنه

 

شیر های پروانه ای براساس نوع انتهای بدنه، انواع مختلفی دارند:

-شیر پروانه ای با انتهای ویفری (Wafer Type Ends Butterfly Valve)

-شیر پروانه ای با انتهای لاگ (Lug Type Ends Butterfly Valves)

-شیر پروانه ای با انتهای فلنجی (Both flanged Ends Butterfly Valve)

شیر پروانه ای با انتهای جوشی (Welded Typed Ends Butterfly Valves)

 

شیر پروانه ای با انتهای ویفری (Wafer Type Ends Butterfly Valve):

بدنه ویفری در شیرهای پروانه ای از این نوع، بین فلنج های لوله قرار می گیرد و پیچ و مهره های فلنج بدنه شیر را احاطه می کند. شیر پروانه ای از نوع ویفری به راحتی نصب می شود اما نمی توان از آن به عنوان شیر جداکننده (Isolation valve) استفاده کرد.

 

 

 

شیر پروانه ای با انتهای لاگ (Lug Type Ends Butterfly Valves):

شیر پروانه ای با انتهای لاگ، در روی بدنه اش حاشیه هایی بیرون زده وجود دارد که سوراخ ها محل عبور پیچ و مهره هایی هستند که با پیچ و مهره های فلنج ها یکی هستند.

 

 

شیر پروانه ای با انتهای فلنجی (Both flanged Ends Butterfly Valve):

در شیرهای پروانه ای فلنجی، ابعاد فلنج بدنه شیر با فلنج لوله یکی است.

 

Flange Type BFV

 

شیر پروانه ای با انتهای جوشی (Welded Typed Ends Butterfly Valves):

شیرهای پروانه ای جوشی برای سیستم های فشار بالا استفاده می شوند و مستقیماً به لوله جوش می خورند.

 

 

 

شیر پروانه ای با انحراف صفر (Zero Offset Butterfly Valve):

شیر پروانه ای با انحراف صفر برای خدماتی مورد استفاده قرار می گیرد که فشار و دما پایین باشد. در این نوع طراحی محور دیسک و شفت با بدنه ولو متحدالمرکز هستند. زمانی که شیر باز است، دیسک جریان را به دو نیمه مساوی تقسیم می کند؛ دیسک در وسط و موازی با جریان قرار گرفته است.

شیرهای پروانه ای با انحراف صفر، سیت (Seat) انعطاف پذیر دارند. آب بندی زمانی صورت می گیرد که دیسک، سیت نرم را تغییر شکل دهد. زمانی که ولو پروانه ای با افست صفر در حال کار است، بین دیسک و سیت اصطحکاک بوجود می آید که این خود از معایب شیر پروانه ای با افست صفر است.

 

 

شیر پروانه ای با انحراف دوبل (Double Offset Butterfly Valve):

در شیر پروانه ای با انحراف دوبل، دیسک از خط مرکز ولو و همچنین از خط مرکز بدنه منحرف می شود. که این کار باعث ایجاد عمل بادامک (Cam Action) در حین کار می شود که در نتیجه آن سیت (Seat) از سیل (Seal) خارج می شود.

در شیرهای پروانه ای با انحراف دوبل، باز و بسته شدن ولو ارام صورت می گیرد. اصطحکاک فقط در چند درجه اول باز شدن ولو و چند درجه پایانی بسته شدن ولو یعنی تقریباً در 10 درجه باز و بسته شدن ولو، اعمال می شود.

 

شیرهای پروانه ای با انحراف سه برابر(Triple Offset Butterfly Valve):

در شیرهای پروانه ای با انحراف سه برابر، انحراف سه برابر توسط طراحی هندسی سطح سیت (Seat) انجام می گیرد. سیت به صورت یک پروفایل مخروطی افست ساخته شده که نتیجه آن یک مخروط با زاویه راست است.

در شیر پروانه ای با انحراف سه برابری، ضربات بدون اصطحکاک در طول چرخه ی کار وجود دارد. تماس تنها در نقطه پایانی زمانی که ولو با زاویه 90 درجه بسته می شود به عنوان یک توقف مکانیکی انجام می شود. شیر پروانه ای با سیت فلزی از طراحی انحراف سه برابر استفاده می کند.

 

قطعات یدکی شیر های پروانه ای (Butterfly Valve Spare Parts)

یک شیر پروانه ای معمولی دارای یک بدنه دایره ای کوتاه، دیسگ دایره ای شکل، شفت و سیت فلزی یا نرم است. در شکل زیر می توانید اجزا و قطعات شیرپروانه ای را مشاهده کنید:

 

 

 

انواع سیت های (Seats) شیر پروانه ای

سیت در شیرهای پروانه ای می تواند فلز به فلز، نرم و یا دارای دیسک و بدنه کاملاً  استر شده باشد. اولین تصویر زیر سیت نرم با دیسک و بدنه کاملاً استر شده است؛ در تصویر دوم شیرپروانه ای را مشاهده می کنید که سیت نرم اما دیسک فلزی است؛ تصویر سوم شیرپروانه ای با سیت فلز به فلز را نشان می دهد: دیسک شیر پروانه ای می تواند با بدنه ولو متحدالمرکز و یا خارج از مرکز باشد.

 

 

 

کاربردهای شیر پروانه ای

-شیر پروانه ای یا باترفلای ولو در خدمات مختلف با سیال های متفاوت استفاده می شود. برای دوغاب ها نیز می توان از شیرهای پروانه ای استفاده کرد. باترفلای ولو ها برای انواع مایعات، بخار، خدمات برودتی، آب خنک کننده، هوا، گازها، خدمات آتش نشانی و خلأ نیز مورد استفاده قرار می گیرند.

شیرهای پروانه ای در همه نوع صنعتی کاربرد دارند و از آنها می توان در موقعیت های فشار و دمای بالا نیز استفاده کرد.

 

فواید شیرهای پروانه ای

-شیرهای پروانه ای کم حجم و سبک هستند و فضای کمی اشغال می کنند؛ بنابراین برای خدماتی که به شیرهای بزرگ نیاز است بسیار مناسبند.

-شیرهای پروانه ای به سرعت قطع و وصل می شوند.

-هزینه تعمیر و نگهداری شیرهای پروانه ای در مقایسه با دیگر انواع ولوها کمتر است.

-افت فشار در شیرهای پروانه ای بسیار کم است.

-شیرهای پروانه ای با سیت غیر فلزی می توانند در صنایع شیمیایی و یا سیالاتی که خورنده هستند، استفاده شوند.

 

معایب شیرهای پروانه ای

-در شیرهای پروانه ای عمل گرفتن گاز، تنها در زمانی صورت می گیرد که فشار دیفرانسیل کم است و دیسک 30 تا 80 درجه باز شده است.

-در شیرهای پروانه ای احتمال ایجاد حفره یا کاویتاسیون (Cavitation) و خفگی وجود دارد، چون در شیرهای پروانه ای دیسک همیشه در جریان است و در زمانیکه تلاطم جریان وجود دارد می تواند حرکت دیسک را تحت تأثیر قرار دهد.

 

هلدینگ مهندسی بازرگانی آتی تابناک سپند آمادگی خود را جهت تأمین و عرضه انواع تجهیزات خط تولید اعم از انواع شیرهای صنعتی و قطعات یدکی مربوطه از برندهای مختلفی چون Alfa Laval، APV، GEA، Burkert، Samson، Spirax Sarco، DMN Westing House، Leybold، SMC، Flowserve، Nordson، Parker و برند فرانسوی Lri Sodime اعلام می دارد. جهت اطلاع از موجودی و استعلام قیمت شیر درخواستی از برند محبوب و مورد نظرتان ما با در ارتباط باشید.

 

با هلدینگ مهندسی بازرگانی آتی تابناک سپند آینده در دستان شماست.