شیر توپی یا بال ولو

ما در هلدینگ مهندسی بازرگانی آتی تابناک سپند هدف خود را بر آن داشته ایم حامی و پاسخگوی همه نیازهای مشتریان خود باشیم. تأمین و عرضه انواع شیرهای صنعتی (Industrial Valves) از برندهای اورجینال و محبوب گام دیگری است که هلدینگ مهندسی بازرگانی آتی تابناک سپند در جهت مرتفع سازی نیازهای مشتریان خود در صنایع مختلف لبنی، غذایی، نوشیدنی، نفت و پتروشیمی و صنایع شیمیایی و دارویی برداشته است.

برای تهیه انواع شیرهای صنعتی، قطعات یدکی انواع ولوها، سرویس کیت های انواع ولوها و... از برندهای اورجینال و غیر اورجینال با ما در ارتباط باشید. 

 

«با ما آینده در دستان شماست»

 

شیر توپی یا بال ولو (Ball Valve) چیست؟

شیر توپی یا بال ولو، شیری است که با محرک چرخشی به اندازه 90 درجه می چرخد و دیسکی که باعث قطع و وصل جریان می شود به شکل توپ است. شیرهای توپی از بسیاری جهات شبیه شیرهای شاخه ای یا پلاگ ولو ها (Plug Valve) هستند. زمانی که پورت و توپ در یک خط هستند شیر باز است و جریان وصل است اما زمانی که شیر را 90 درجه بچرخانید، قسمت سخت توپ باعث قطع جریان و بسته شدن ولو می شود.

اکثر شیرهای توپی از نوع سریع العمل هستند، آنها تنها نیاز دارند دسته شیر 90 درجه بچرخد تا ولو شروع به کار کند. در شیر توپی های سایز بزرگ برای قطع و وصل جریان از اکچویتر دنده ای استفاده می شود. به این ترتیب در شیر توپی های نسبتاً بزرگ یک چرخ دستی (Hand Wheel) کوچک برای راه اندازی ولو کافی است.

 

انواع شیرهای توپی (Ball Valves)

 

1-شیر توپی شناور (Floating Ball Valve):

در شیر توپی شناور، توپ با فشار دو سیت (Seats) الاستومری در موقعیت خود قرار می گیرد. توپ در داخل بدنه ولو آزادانه شناور است. به قسمتی که در تصویر هایلایت شده دقت کنید.

 

 

پایه ولو (Stem) به شکافی در بالای بال ولو وصل شده و باعث می شود شیر توپی به اندازه 90 درجه بچرخد. شفت تنها مقدار مشخصی از حرکت جانبی ولو توپی را که توسط فشار جریان بالا بر ولو وارد می شود را می تواند تحمل کند. این حرکت جانبی کوچک، فشاری بر ولو وارد می کند که سبب می شود شیر توپی برخلاف سیت پایینی فشرده شود و نتیجتاً آب بند ولو بهتر انجام گیرد. این نوع طراحی برای ولو توپی، آنرا قادر ساخته که قطع جریان یا شات آف دو جهته داشته باشد. زمانی که فشار از بالا زیاد است، شیر توپی شناور به سختی کار می کند.

 

2-شیر توپی ترنیون دار (Trunnion Mounted Ball Valve):

همانگونه که در مورد شیر توپی شناور گفته شد، در فشار بالا بخوبی کار نمی کند، لذا شیر توپی ترنیون دار این مشکل را حل کرده است. یک شفت کوتاه مانند یک دنباله که ترنیون (Turnnion) نامیده می شود، به بدنه نصب می شود. در تصویر زیر می توانید آنرا ببینید. در این نوع طراحی پایه و توپ به عنوان یک واحد کار می کنند. توپ توسط دو سیت (Seat) فنردار یا شناور که در تماس مداوم با آن هستند، حمایت می شود.

 

Turnnion Mounted Ball valve

 

طراحی شیر توپی ترنیون دار به گشتاور عملیاتی کمتری نیاز دارد؛ بنابراین هم هزینه ولو کاهش می یابد و هم سایز اکچویتر. تفاوت هزینه بین شیر توپی شناور و شیر توپی ترنیون دار در زمانی که کلاس ولو و سایز ولو بالا می رود موردی است که بسیار مورد توجه قرار می گیرد.  

 

3-شیر توپی سه طرفه (3 way Ball Valve):

 

 

برحسب نیاز می توان پورت ولو را به سه راه تنظیم کرد. بنابراین در شیر توپی سه طرفه می توان:

یک ورودی و دو خروجی داشت؛

یک ورودی، یک خروجی، و یک تغییر جریان داشت؛

سیالات را بدون هیچی ورودی ای عبور داد.

برای شیرهای توپی سه طرفه، سه نوع الگو وجود دارد: نوع پورت ونتوری (Venturi)، نوع پورت کامل، و نوع پورت کاهش یافته. در ولو توپی با پورت کامل، قطر داخلی ولو با قطر داخلی لوله یکسان است. در طرح پورت کامل امکان پیگ گیری (Pigging) فراهم است. در شیرهای توپی از نوع پورت ونتوری و پورت کاهش یافته، سایز پورت به اندازه یک سایز لوله از سایز خط، کوچکتر است.

دیسک شیر توپی می تواند شناور در ولو یا ثابت باشد. شیر توپی ای که دیسک ان شناور است به شیر توپی شناور (Floating Ball valv) معروف است و شیر توپی که دیسک آن در بدنه ثابت است، شیر توپی ترنیون دار (Turnnion Ball Valve) نامیده می شود.

 

انواع شیرهای توپی (Ball valves) بر اساس ساختار بدنه

 

1-شیر توپی ورودی از بالا (Top Entry Ball Valve):

 

 

همانگونه که در شکل بالا مشاهده می کنید، با برداشتن سرپوش شیرهای توپی ورودی از بالا، به راحتی می توان به قطعات ولو  برای تعمیر، تعویض و نگهداری بدون آنکه نیاز باشد شیر از خط باز شود، دسترسی داشت.

 

2-شیر توپی ورودی از بغل یا بدنه اسپلیت (Side Entry or Split Body):

در شیرهای توپی ورودی از بغل، بدنه شیر دو یا سه قطعه دارد. یک توپ، رینگ های سیت (Seat Rings)، پایه، و دیگر قطعات داخلی که در بدنه بزرگتر قرار دارند، و با پیچ  و مهره به قطعات کوچکتر وصل می شوند و شیر را تشکیل می دهند.

 

 

3-شیر توپی سه تیکه (Three-piece Body Ball Valve)

 

قطعات یدکی شیرهای توپی (Ball Valve Spare Parts)

 

قطعات اصلی شیرهای توپی عبارتند از: بدنه، توپ، پایه و سیت ها. سیت ها می توانند فلزی یا نرم باشند. شیر توپی یا بال ولو با توجه تعداد پورت ها و تعداد سیت ها می تواند یک طرفه، دو طرفه یا چند طرفه باشد؛ درست مانند شیرهای سماوری چند پورتی یا چند منظوره (Multi-port Plug Valve).

 

1-Body

2-Seat

3-ball disk

4-Gasket

5-Stud

6-Nut

7-Cover/Body

8-Oring

9-washer

10-Packing

11-Gland

12-Gland Flange

13-Stud Bolts

14-Screw

15-Stem

 

کاربردهای شیرهای توپی

 

-از شیرهای توپی برای سیال های مختلف در سرویس های مختلف می توان به عنوان شیر قطع کننده (Shutoff) و از بین برنده حباب استفاده کرد.

-شیر توپی برای سیال هایی چون گاز، هوا، بخار، و هیدروکربن استفاده می شود.

-از شیرهای توپی با سیت های فلزی (Metal Seats) می توان در موقعیت های دما و فشار بالا استفاده کرد.

-برای اتصال ابزارها، شیرهای توپی بطور گسترده با لوله ابزار بکار می روند.

 

فواید شیرهای توپی یا بال ولو ها

 

-شیرهای توپی به سرعت قطع و وصل می شوند و آب بند خوبی همراه با حذف حباب در موقعیت های فشار و دمای بالا فراهم می کنند.

-شیرهای توپی نسبت به شیرهای دروازه ای (Gate Valve) با سایز و مقادیر یکسان، کوچکتر و سبک تر هستند.

-شیرهای توپی با طراح های مختلف متناسب با هر نیازی وجود دارند.

-کارکرد شیرهای توپی آسان است و هزینه تعمیر و نگهداری شان کم است.

 

معایب شیرهای توپی

 

-در خدماتی که نیاز به گاز دارند، نمی توان از شیرهای توپی استفاده کرد.

-در سیال هایی که ذرات معلق دارند مانند دوغاب ها، این ذرات معلق می توانند در حفره های بدنه ولو توپی ته نشین شوند و به مرور باعث سایش، نشت و خرابی شیر توپی شوند.

-بدلیل اینکه شیرهای توپی به سرعت قطع و وصل می شوند، این قطع و وصل سریع ممکن است سبب ایجاد فشارهای موجی شود که این فشارها می توانند به مرور به تجهیزات پایین دستی آسیب بزنند.

 

هلدینگ مهندسی بازرگانی آتی تابناک سپند آمادگی خود را جهت تأمین و عرضه انواع تجهیزات خط تولید اعم از انواع شیرهای صنعتی و قطعات یدکی مربوطه از برندهای مختلفی چون Alfa Laval، APV، GEA، Burkert، Samson، Spirax Sarco، DMN Westing House، Leybold، SMC، Flowserve، Nordson، Parker و برند فرانسوی Lri Sodime اعلام می دارد. جهت اطلاع از موجودی و استعلام قیمت شیر درخواستی از برند محبوب و مورد نظرتان ما با در ارتباط باشید.

 

با هلدینگ مهندسی بازرگانی آتی تابناک سپند آینده در دستان شماست.